131 wezen. Toen daarbij de loftrompet werd gestoken over het Austra lische Torrens-stelsel, werd eindelijk bij présidiaat decreet van 30 Mei eene staatscommissie ingesteld, de z g. commission extraparlementaire du cadastre. Hare opdracht was drieledig. Zij had 1°. voorstellen te doen ter hervorming der wetgeving op de verkrijging en bezwaring van onroerende goederen ter verhooging van rechtszekerheid en grondcrediet; 2°. de grondslagen te leggen voor de opmaking en voortdurende bijhouding van een kadaster, dat, behalve voor fiscale doeleinden zou dienen voor de bepaling der grenzen van eigendomsrechten en voor de boekhouding op die rechten; 3°. de middelen aan te wijzen in administratief-financieelen zin om de voor te stellen hervormingen door te voeren. In verband met die opdracht splitste zich de commissie, bestaande uit 74 leden senatoren, afgevaardigden, juristen, technici, financiers, ambtenaren enz. zich dadelijk in drie afdeelingen, n.l. eene juridische, eene technische en eene voor de wegen en middelen. De laatste zal haar werkzaamheden eerst beginnen als de beide andere gereed zijn. De juridische en technische afdeelingen togen met spoed aan den arbeid. Van hare beraadslagingen werden stenographische verslagen opgemaakt en met de rapporten, statistieken enz. geregeld gepubli ceerd, zoodat thans een vijftal lijvige deelen zijn verschenen, waarmee de arbeid dier beide afdeelingen nagenoeg is afgeloopen. De werkkring der beide sub-commissies is vrij scherp begrensd. Terwijl de technische commissie tot taak heeft het voorwerp van den eigendom, het perceel te identificeeren, het een burgerlijken staat te geven, zoodat het afdoend en zeker van andere perceelen is onderscheiden, houdt de juridische commissie zich bezig met de rechtsbetrekking van den persoon tot den grond dus met den titel van verkrijging of bezwaring. Aan den arbeid der juridische commissie zal een afzonderlijk artikel worden gewijd. De trait-d'union tusschen de beide commissies vormt de door de juridische commissie voorgestelde en door de technische commissie overgenomen definitie van het eigendomsperceel n.l.:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 137