132 Lunité fondere est constitué par loute étendue de terre contenant une ou plusieurs par celles contiguës appartenant au méme propriétaire et situées dans la méme section df une) commune. Ne sont pas considcrées comme conliquës les parcelles qui sont séparées par des chemins 011 des cours dl eau publics. De technische commissie voegde er alleen de tusschen haakjes geplaatste woorden „section d'une" aan toe en spreekt bij voorkeur van ilot de propriété in plaats van unite fonciere. In verband hiermee worden de gezamenlijke eigendomsperceelen, die dezelfde eigenaar in eene gemeente bezit en die dus nergens aan elkander grenzen (behoudens uitzonderingen bij sectiegrenzen, publieke wegen en wateringen) een archipel genoemd. Een archipel bestaat in Frankrijk gemiddeld uit 7 a 8 eigendoms perceelen, groot gemiddeld 85 aren, bevattende 2 a 3 (2.42) belastingperceelen van gemiddeld 35 aren of samen 17 belasting- perceelen groot 6,15 hectaren. De oppervlakte van Frankrijk bedraagt 52,3 millioen ha. met 61,7 millioen eigendoms- en 151 millioen belastingperceelen. De groote versnippering van den grondeigendom is voor een deel een gevolg van de gewoonte om bij boedelscheidingen ieder „Hot" in zooveel loten te verdeelen als er erfgenamen of staken zijn. Hoewel het aantal eigenaars in Frankrijk in verhouding tot de oppervlakte iets geringer is dan in Nederland, is de grond hier minder versnipperd. De nederlandsche eigenaar bezit gemiddeld 7 a 8 (7,4) belastingperceelen van 77 aren of in 't geheel 5,67 ha. De meerderheid der eigenaars heeft slechts één eigendomsperceel. De technische commissie vatte haar taak zeer ernstig op en deinsde voor geen omvangrijk onderzoek terug waar het gold op gewichtige vragen het juiste antwoord te geven. Een der eerste en voornaamste vraagpunten was dit: Moet het bestaande kadaster geheel worden afgekeurd of kan het althans gedeeltelijk geschikt worden gemaakt voor het voorop gestelde doel? Ter beantwoording dier vraag wees de commissie zes harer leden Commission extraparlementaire du cadastre, procès-verbaux, fascicule 4, p. XIX, XXII, 464.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 138