134 van die van geheel Frankrijk bedroeg, kunnen toch de resultaten bij benadering gelden voor het geheele kadaster. Het resultaat komt in 't kort hierop neer: Voor ruim 4/5 gedeelte is het kadaster voor herziening of niet vatbaar, of is zij ontoereikend voor het doel of zou zij evenveel ot meer tijd en geld kosten als geheele vernieuwing. De oorzaken zijn gelegen in: groote veranderingen in de indeeling van den bodem, het bezwaar om voldoende onveranderde punten (points de repère) of driehoekspunten terug te vinden ten einde de meting er aan te verbinden, onzekerheid der grenzen, onnauwkeurigheid der oorspronkelijke plans, onvoldoende schaal. In 1886 was reeds een gelijksoortig onderzoek ingesteld door de departementale directeurs der directe belastingen, doch gold herziening van het kadaster alleen voor nieuwe schattingen ten behoeve der grondbelasting. Voor dat beperkte doel meenden die ambtenaren dat van de 35000 gemeenten ruim 13000 geheel vernieuwd en de andere herzien konden worden. Uit de antwoorden derzelfde amb tenaren op eene circulaire van 24 Juni 1891 bleek, dat, indien het kadaster moest dienen ,,a la constitution juridique de la propriété", niet meer dan 7.294 gemeenten voor herziening vatbaar zouden zijn, met welk resultaat het door het comité d'enquête verkregene vrij nauwkeurig overeenkomt.1) Voor herziening vatbaar geacht werd het kadaster van terreinen, die in den loop der jaren weinig veranderingen hadden ondergaan, waar de groot-eigendom overheerschend is, in bergachtige of onvrucht bare streken, bosschen enz. Men neme daarbij in aanmerking 1°. dat het comité d'enquête er op uit was, liever een resultaat te verkrijgen dat iets te gunstig dan te ongunstig uitviel voor eene herziening; 2°. dat vele departementale comités weinig rekening hebben ge houden met de vooropgestelde eisch, dat elk eigendomsperceel moest Procès-verbaux, fase. 4, p. 93.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 140