135 gedelimiteerd worden (de departementen die daarop den nadruk legden zooals: Ain, Hautes et basses Alpes, Aude, Manche1)kwamen tot een veel ongunstiger resultaat voor een herziening); 3 dat ook herziening van het 1/5 deel tijd en geld kost en vernieuwing der kaart van oppervlakten als de bedoelde, weinig geparcelleerde streken veel minder kosten meebrengen dan die van andere en 4 dat juist die streken veel minder behoefte hebben aan een grondboek en aan een kadaster met bewijskracht dan de streken, waar voortdurende wijziging in de indeeling van den grond aan de orde van den dag is en een ware handel in onroerende goederen gedreven wordt. Ook de geflatteerde balans van het comité d'enquête kan de treurige waarheid niet verbloemen, dat in Frankrijk aan de eischen gesteld voor zekerheid van den grondeigendom en verhooging van het grondcrediet slechts kan worden voldaan door nagenoeg geheele vernieuwing van het kadaster. Een tweede punt van onderzoek, waarmede het comité d'enquête werd belast, betrof de wijze waarop de eigendomsgrenzen waren bepaald, de bezwaren die er uit voortvloeien, het aantal processen over de grenzen gevoerd. De strijd over de eigendomsgrens is zoo oud als de eigendom zelf. In de oudheid trachtte men den grenssteen te beschermen, door hem te stellen onder den invloed eener geheime macht of godheid. De plaatsing van den steen ging met godsdienstige plechtigheden gepaard. De heilige ceremonies die de Hindoes in hoogste oudheid daarbij gebruikten en op de volken van Indo-Europeeschen stam overgingen, hebben groote analogie met die door Siculus Flaccus voor Italië beschreven. De grenssteen had dikwijls den vorm van een afgodsbeeld en stelde onder de Romeinen god Terminus voor, die de grens bewaakte. Omwerping of verplaatsing van dien steen was een verschrikkelijke heiligschennis waarop een strenge straf volgde. De oude Romeinsche wet zeide: wie met het ploegijzer den grenssteen aanraakt zal met Procès-verbaux, fase. 4, p. 99, 285.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 141