137 vruchtbare gronden (landes) en weiden (paturages) 1). Men stelle zich niet voor dat elk grensteeken bij deze gronden ontbreekt, deze teekens worden gevormd door ploegvoren, piketten en dergelijke vage veranderlijke teekens van het bezit (limites flottantes). Deze grenzen staan natuurlijk het meest aan betwisting bloot. Men wane echter niet dat grenstwisten door afbakening worden voorkomen. Zelfs bij „bornage continu" zijn zij geenszins zeldzaam. Het comité van het departement Haute-Marne verklaart dat „rechtsvorderingen tot afpaling niet altijd voorkomen worden door afscheiding door middel van muren, slooten, wallen, heggen, die geen onveranderlijke grenzen vormen." De ongemetselde muren (en pierres sèches) storten in en veranderen onder den invloed van het water en het gewicht van den hellenden bodem, dikwijls door medeplichtigheid van belanghebbenden Ook slooten verplaatsen zich als zij bij het schoonhouden altijd aan denzelfden kant worden afgestoken. Het comité van Cantal zegt: „de heggen verglijden langzamerhand en men kent voorbeelden van verplaatsing van twee a drie meters in vijftig jaren tijds. Les haies marchent is een spreekwoord onder de landlieden. Zij gehoorzamen aan heerschende winden en vooral aan de systematische inwerking van een volhardend eigenaar tegen over een minder waakzamen buurman. 2) „De grenssteenen", zegt het comité van Morbihan, „onderscheiden zich niet van dwaalsteenen, en zijn van zoo kleine afmetingen dat een herder ze gemakkelijk kan verplaatsen. Als zij bouwlanden begrenzen zijn zij dikwerf onder den grond bedolven zoodat de landbouwers, om ze bloot te leggen, een zone van 5 of meer meters moeten opgraven." Evenzoo in la Corrèze „de grens wordt aan gegeven door een blad lei in den grond gedrukt tusschen twee keien zoo groot als een vuist". In de Ardennen zijn de grenzen tusschen bouwlanden tenauwernood op een meter nauwkeurig bepaald. De vraag, of de afscheidingen (bornage continu) in het algemeen voldoende zijn om rechtsgedingen over de grenzen te voorkomen, Procès-verbaux, fase. 4, p. 498. J) Procès-verbaux, fase. 4, p. XXV, 471.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 143