138 werd door 16 departementale comités ontkennend, door 65 bevestigend beantwoord (6 onthoudingen) x) Twisten over de grenzen zijn aan de orde van den dag; vele processen worden gevoerd, hoewel de waarde van de betwiste strooken gronds bijna altijd veel geringer is dan de kosten van een proces bedragen. Over die wanverhouding geven de rapporten der depar tementale comités vele staaltjes. In dat van Haute Marne bijv. wordt melding gemaakt van een proces over een terrein van nog geen 50 centimes waarde, kosten 176 frans. Yonne spreekt van een geval dat de verhouding was 5 frs. en 1000 frs, en van een ander geval eveneens een strook van ongeveer 5 frs. waarde betreffende, waarbij in appel werd gekomen tot aan het hof van cassatie toe, kosten voor de verliezende partij 7000, voor de winnende 1100 frs. 2) In Morbihan woonde een eigenaar, wiens geheele bezitting, een huisje met twee perceelen grond, groot ongeveer een hectare, werd geëxecuteerd omdat hij zijn deel niet kon betalen in de kosten van twee processen over de grenzen, waarin twee rijke grondeigenaars hem hadden gewikkeld. De gerechtelijke weg voor grensbepaling is alleen toegankelijk voor rijke grondbezitters (Yonne). Het komt somtijds voor dat het perceel van een der eigenaars door de omliggende is opgeslokt. In deze en dergelijke gevallen worden al de eigenaars van het blok in de zaak betrokken, de twist gelijkt dan öp een brand, die hoe langer hoe verder om zich heen grijpt, de kosten stijgen voortdurend, de geheele gemeente verkeert jaren lang in onrust en spanning. Door tusschenkomst van de Regeering werd aan de kantonrechters, die in Frankrijk bevoegd zijn van grensgeschillen kennis te nemen zoolang de titel niet betwist wordt, inlichtingen gevraagd omtrent het aantal en de kosten van dergelijke processen. Dat aantal bedroeg in de jaren 1886 a 1890: 28337bij 20192 gevallen werd een onderzoek in loco ingesteld. De kosten liepen Procès-verbaux, fase. 4, p. 500. J) Procès-verbaux, fase. 4, p. 543.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 144