139 tusschen 3 en 8100 frs. J); zij zijn gemiddeld beduidend geringer dan hier te lande waar die processen bij de rechtbank aanhangig gemaakt moeten worden. Het aantal grenstwisten, dat langs anderen weg wordt beslecht, is vele malen grooter. De kantonrechters prijzen algemeen den weldadigen invloed der tnsschenkomst van landmetersaan wien dan ook de beslechting der meeste grensgeschillen wordt opgedragen; zij klagen daarentegen over den noodlottigen invloed van zaakwaar nemers, die het twistvuur aanblazen, de quaesties verwikkelen, de kosten opdrijven 2). In vele gemeenten is men er toe overgegaan om langs minnelijken weg de grenzen van alle eigendommen vast te stellen en af te palen (bornages collectifs). Door eene zeer ruime opvatting van art. 646 C. C. „tout pro- priétaire peut obliger son voison au bornage de leurs propriétés contiguës", kwamen de kantonrechters er toe bij vele grensgeschillen al de omliggende perceelen in de quaestie te betrekken. Naar aanleiding hiervan nam de kantonrechter Freyssinaud te Limoges (Haute Vienne) het initiatief tot bornages collectifs in de omstreken dier stad. Hij slaagde er in door tact, toewijding en overreding al de eigenaars van eene oppervlakte van meer dan 10.000 hectaren tot vaststelling en afpaling der grenzen te be wegen en alle geschillen in der minne uit den weg te ruimen. De kosten bedroegen slechts van 0,70 tot 2 frs. per hectare. Van voorstander der verplichte afpaling is de heer Theyssinaud door die ondervinding bekeerd tot voorstander der vrijwillige af paling 3). De bornages collectifs hebben vooral in het departement Oise uitgebreide toepassing gevonden, niet minder dan 650 van de 701 gemeenten zijn er toe overgegaan. Het nuttig effect van dien maatregel is evenwel niet duurzaam, indien het resultaat niet door opmeting wordt vastgelegd. Van verder reikende strekking zijn de abornements généraux" Procès-verbaux, fase. 4, p. 502. J) Procès-verbaux, fase. 4, p. 470. 3) Procès-verbaux, fase. 4, p. XXVI, 481.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 145