140 (Duitsch: Flurbereiniging) welke veelvuldig voorkomen in het oostelijk cedeelte van Frankrijk, vooral in de na 1870 door Duitschiand ge annexeerde provinciën. Zij hebben ten doel om bij de algemeene afpaling kromme, of onregelmatige perceelgrenzen door meer regel matige te vervangen, wegen aan te leggen, ten einde aan ingesloten ter reinen een uitweg te verschaffen, waarbij eigenaars tevens kunnen overeenkomen om perceelen te ruilen, ten einde hunne eigendommen af te ronden. Soms wordt de leiding en uitvoering van dit werk alleen aan een landmeter opgedragen (Haute Saónej. Meestal echter wordt door de gezamenlijke eigenaars van eene gemeente of van een of meerdere blokken eene commissie benoemd en met de noodige macht bekleed om het werk door te voeren, met een landmeter te accordeeren, grenstwisten als arbiters te beslechten of, zoo noodig, voor den rechter te brengen enz. Aangezien enkele eigenaars de doorvoering van dergelijk plan kunnen bemoeilijken of beletten, wenscht het comité d'enquête bij gezamenlijke of algemeene afpaling toepassing der wet van 22 December 1888 op de syndicaten, waaronder volgens art. 1 10 ook vallen „les chemins d'exploitation et toute autre amelioration agricole d'intérêt collectif". Daartoe is noodig dat zich vereenigd hebben s/4 der eigenaars met 2/3 der oppervlakte die 2/3 in de grondbelasting dragen of wel resp. 2/3 der eigenaars met 3/4 der oppervlakte en s/4 der grondbelasting x). De bovenbedoelde commissie onderzoekt de eigendomstitels en het oude kadaster en stelt op grond van die gegevens en andere inlich tingen de grenzen vast. Daarmee is het doel bereikt, doch men vrage niet al te scrupuleus hoe? Als grondslag voor de verdeeling van den grond tusschen de eigenaars dienen een dikwijls haastig en slordig opgemaakt fiscaal kadaster met kaarten op kleine schaal en de opgaven der grootten in de koopakten, die, zooals Noizet 2) meedeelt, bijna geregeld over dreven worden, juist met het oog op latere grensquaesties. Geregeld blijkt dan ook dat er minder oppervlakte grond in de gemeente of in een blok aanwezig is, dan er volgens de akten zijn moest. De Proces-verbaux fase. 4 p. XXXVI. 5) Du cadastre et de la délimitation des héritages.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 146