141 commissie kan overdreven opgaven wijzigen en het overblijvend ver schil over de eigendommen verdeelen. Waarschijnlijk zal dikwijls het doorzicht of de willekeur der commssie of van den landmeter den doorslag geven. In sommige streken (dept. Marne bijv.) neemt men liever het bezit op het oogenblik dat de operatie plaats heeft, tot grondslag. Hoewel de abornements généraux zelden tot processen aanleiding geven zijn zij kostbare ondernemingen, gemiddeld kosten zij het dubbele van de opmaking van het kadaster. Intusschen, daar {le eigenaars zich verbonden hebben, zich bij het resultaat neer te leggen, keeren voor langen tijd vrede en rust in de gemoederen terug. Want de usurpatie wordt voorkomenomdat ieder de wetenschap heeft, dat zij elk oogenblik door de nieuwe kaart kan bewezen worden. Daar de vernieuwde kaart niet bijgehouden wordt, verdwijnt de tegen hooge kosten verkregen zekerheid weder, als door verkoopingen, ruilingen, verkavelingen enz. een nieuwe indeeling van den grond ontstaat. De abornements généraux hebben eenige overeenkomst met de landverleggingen (rernenbrements) die vooral in Duitschland (Zusam- menlegungen) inheemsch zijn en door wetten worden bevorderd en geregeld. Hierbij treedt meer het landbouwbelang op den voorgrond wegen, afwatering, irrigatie, alles wordt op nieuw op rationeele wijze geregeld, de grond op nieuw ingedeeld, zoodat ieder eigenaar in den regel als zijn waarde-aandeel slechts één perceel voor vele verspreide verkrijgt. Ieder eigenaar heeft er voordeel bij, de waarde van de geheele streek is na de operatie gemiddeld het 2 a 3 voud van vroeger. Het comité d enquête heeft zich ook door de departementale comités doen inlichten of de bevolking te bewegen zou zijn vóór de opmaking van een rechtsgeldig kadaster over te gaan tot land- verlegging, tot abornement général of tot verplichte afbakening. Slechts 4 departementen dachten gunstig over landverlegging. Over 't algemeen is de Fransche boer zeer aan zijn perceel gehecht. De „terrena cupido" heeft hem zoozeer te pakken dat men zegt: niet de boer bezit den grond maar de grond bezit den boer. „La terre est sa maitresse'' (Michelet). Hij kan geen afstand doen van het perceel, waarop hij reeds van kindsbeen of elke struik, ja schier elke aardkluit kent, waarop zijne

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 147