142 zweetdroppels liggen, al zou hij er een beter voor in de plaats kunnen krijgen. Bij scheiding der ouderlijke nalatenschap heeft hij liever van elk perceel een lapje, dan zich met één of enkele geheele perceelen tevreden te stellen. Zoo wordt ook hier het voorwerp van onverstandige liefde bedorven Ook voor abornements généraux verklaarden zich slechts weinige (9) departementale comités. Nu dit is geen wonder. Niet overal zijn de toestanden zoo ernstig, is afwezigheid of betwisting van grenzen zoo algemeen, dat in een wanhopigen maatregel als de abornement géneral uitkomst moet worden gezocht. Voor zoover zij dient om aan de perceelen een meer regelmatigen vorm te geven, worden, tegen bijna even hooge kosten, bij lange na niet de voordeelen bereikt als door landverlegging. Van de 87 departementen waren 71 gunstig gestemd voor de verplichte afpaling. Deze loopt snel af, de kosten zijn niet groot en hangen vooral af van den aard en het vervoer der grenssteenen. Doch ook hiertegen bestaan bezwaren. Wat men langs minnelijken weg, met een weinig tact, gemakkelijk bereiken kan, wordt soms bemoeilijkt of neemt een hatelijk karakter aan als er dwang in het spel komt. Gaat die dwang van de eige naars zelf uit, zooals bij abornements collectifs of abornements gene- raux, dan behooren voor de algemeene belangen de bijzondere te wijken. Doch in den regel is de afpaling van elke grens afzonderlijk eene zaak die alleen de beide buren aangaat. Bovendien zijn bij zeer kleine perceelen de kosten voor het aanschaffen en plaatsen van duurzame grenssteenen niet gering te achten en worden steenen van geringe afmetingen geplaatst, dan wordt het doel niet bereikt. Voor de opmaking van een rechtsgeldig kadaster werd de verplichte algemeene afpaling niet noodzakelijk geacht. Men moet, zegt het comité d'enquête terecht, onderscheiden tusschen bometge et delimitation De delimitatie is het onder contradictoir debat van de eigenaars vaststellen der hoekpunten van de grenslijnen, die voor zooveel noodig tijdelijk, gedurende de opmeting, door houten piketten en dergelijke teekens kunnen aangewezen worden. „Le bornage ne fait que matérialiser la délimitation" J). Procés-verbaux, fase. 4. p. XXXIV.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 148