143 Delimitatie kan plaats hebben zonder afpaling, doch niet om gekeerd. Maakt afpaling opmeting geenszins overbodig, delimitatie zonder opmeting zou spoedig haar waarde verliezen, omdat met de tijdelijke grensteekens het bewijs zou verdwijnen. Behoort in afwijking van wat omtrent de afpaling werd beslist, de delimitatie voor een rechtsgeldig kadaster verplichtend te worden gesteld De juridische commissie beantwoordde de vraag bevestigend: „De inboeking (in het grondboek, waarvan de invoering gemeente- gewijs zal plaats hebben) van een onroerend goed wordt vooraf gegaan door een verplichte juridische delimitatie met of zonder afpaling". Volgens de meeste Duitsche wetten of reglementen worden betwiste grenzen als zoodanig, zonder rechtsgevolg, op de kaart aange wezen. De technische afdeeling der Fransche commissie heeft zich over bovenstaande vraag nog niet uitgesproken. Haar onderdeel daarentegen, het comité d'enquête, achtte gedwongen delimitatie niet gewenscht.2) Een uitzondering wenscht zij te maken, niet alleen ten opzichte van de delimitatie, doch ook van de afpaling, voor de eigendommen van den Staatde departementen, de gemeenten, de spoorwegmaat schappijen en dergelijke lichamen. Verder zouden de gemeenten moeten delimiteeren en afpalen de grenzen van de gemeente en van de secties en blokken waarin zij is ingedeeld. Overigens wenscht dat comité de vernieuwing van het kadaster geleidelijk te doen plaats hebben door het eerst die gemeenten onder handen te nemen, waar de eigendomsgrenzen reeds vaststaan, of waar de eigenaars algemeen genegen zijn tot de delimitatie mede te werken of waar vooraf, door en op kosten der eigenaars, tot eene land- verlegging, een „abornement general ou collectif" wordt overgegaan. Het voorbeeld van zulke gemeenten zal van weldadigen invloed zijn op de omringende. Procés-verbaux, fase. 5, p. 426. 2) Procés-verbaux, fase. 4, p. XXXVIII.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 149