144 Intusschen heeft dit deel der werkzaamheden van de Staatscom missie reeds vruchten gedragen. Op voorstel van Boudenoot, lid der commissie, en eenige andere afgevaardigden werd op 11 December 189o met op één na algemeene stemmen, eene wet aangenomen, aangevuld en uitgevoerd bij de wet op het budget van voor 1897, waarbij is beslist dat aan vernieuwing van het kadaster eene juridieke delimitatie moet vooraf gaan. De wet Boudenoot c. s. heeft het oog op gemeenten, waarin de eigenaars zich overeenkomstig boven besproken wet op de syn dicaten hebben vereenigd om over te gaan tot collectieve of alge meene afpaling of wel tot collectieve delimitatie. De syndicale commissie vervult de rol van scheidsrechter, indien twee eigenaars het omtrent de grens niet eens kunnen wordentegen de beslissing kunnen zij binnen twee maanden in beroep komen bij den kanton rechter. Ingeval een eigenaar geen gehoor geeft aan de uitnoodiging der syndicale commissie om aan de delimitatie mede te werken, stelt die commissie een voorloopige grens vast, welke definitief wordt, als de nalatige niet binnen zes maanden in beroep komt bij den kantonrechter. Bij de begrootingswet voor 1897, welke een millioen francs be schikbaar stelt om met de vernieuwing van het kadaster een aan vang te maken, worden gelijksoortige bepalingen vastgesteld voor de gemeenten, waarin de eigenaars geen syndicale commissie hebben gevormd. Eene commissie voor de delimitatie zal dan worden be noemd. Deze zal de overeenstemming der eigenaars constateeren, of, bij verschil, trachten hen te verzoenen en, indien zulks mislukt of bij niet verschijning der belanghebbenden, de grenzen voorloopig vaststellen. De eigenaars hebben daarna een jaar tijd, zich onderling over hunne grenzen te verstaan of een rechtsvordering in te dienen. Na afloop van dezen termijn worden de grenzen definitief. Eene reclame tegen de delimitatie kan alleen effect hebben tusschen den reclamant en zijne onmiddellijke buren. (Dit rationeel beginsel is geheel in overeenstemming met de jurisprudentie hier te lande, waar algemeene of collectieve afbakening onbekend is). Na afloop der technische werkzaamheden, die intusschen zijn be gonnen, worden de uitkomsten aan belanghebbenden medegedeeld en wordt hun gelegenheid gegeven aanmerkingen te maken. Wordt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 150