147 was, en die ik daarom belangrijker noem dan de minuutkaarten zelf. Voor degenen, wier taak het is de kadastrale huishouding gaande te houden, behoef ik de waarde en beteekenis van die stukken, in hunne tegenwoordige volledigheid, niet nader aan te geven, en ook het kadastraal bestuur erkent die waarde, blijkende uit het voorschrift waarbij is bepaald: dat die stukken „in duplo" moeten worden op gemaakt. Die archiefstukken, van zooveel belang, worden tot heden toe vervaardigd op papier, ik ben zoo vrij het te constateeren, dat slechts bij hooge uitzondering voldoet aan de eischen die men er aan moet stellen; er zijn trouwens ook geen redenen om te mogen verwachten dat het anders zou zijn. Het eenige toch wat daaromtrent is voorgeschreven luidt: „de veldaanteekeningen worden op hollandsch papier vervaardigd" (art. 61 I. K.) Mag men nu vertrouwen, dat, waar het papier voor die archief stukken benoodigd niet van rijkswege wordt verstrekt, en dus ieder ambtenaar genoodzaakt is dat papier zelf aan te schaffen en te betalen, er met ernst naar deugdelijk papier zal worden gezocht? dat er slechts papier zal worden gebruikt geschikt om zeer langen tijd in goeden staat te blijven en bestand tegen een herhaald gebruik? Het antwoord op die vragen kan dunkt mij, niet twijfelachtig zijn, want zelfs aannemende dat men, in het belang der zaak, het voor schrift gegeven in art. 61 I. K. in gedachten aanvulde met het woord „deugdelijk", en men bijgevolg niet anders wilde gebruiken dan papier van een zoodanige kwaliteit als voor het doel noodig is, dan zou men het vooraf, Dr. Greshoff toont dat aan, moeten onderwerpen aan een scheikundig onderzoek; een onderzoek toch met oog en hand door een niet-vakman geeft geen zekerheid omtrent deugdelijkheid. Dat onderzoek zou, krachtens de bestaande bepalingen, eveneens ten koste komen van den ambtenaar, en te verwachten dat men zonder voorschriften, alleen in het belang der zaak, daartoe zou overgaan, schijnt mij inderdaad een al te optimistische meening om trent de belangeloosheid en financieele offerzucht der amb tenaren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 153