34 Behalve het onderwijs in Landmeten, Waterpassen en Geodesie en de leiding der practische oefeningen in die vakken, rustte op zijne schouders een deel van het onderricht in Differentiaal- en Integraal rekening en Hoogere Algebra. Voorwaar, slechts een man van buitengewone gaven en werkkracht kon die taak naar behooren ver vullen. Wij, die het voorrecht hadden, ook in deze vakken door hem te worden ingeleid, bewonderden de onovertroffen wijze, waarop hij ons de lastigste problemen glashelder wist voor te stellen. Bij het doceeren der vakken, die zijn naam eene wereldvermaard heid bezorgden, had Schols tal van bezwaren te overwinnen. Wie zijner oud- leerlingen herinnert zich bijv. niet „Zaal 8" der Poly technische school, waar de practische oefeningen moesten worden gehouden, maar waar zelfs de gelegenheid tot behoorlijk opstellen van een instrument ontbrak. Helder en zakelijk, ik behoef het nauwelijks meer in herinnering te brengen, waren ook in dit vak zijne lessen. Er waren onder zijne ambtgenooten mannen van erkende bekwaamheden, die er eene eer in stelden, op de collegebanken plaats te nemen. Maar hoe kon het ook anders? Reeds op vijfentwintigjarigen leeftijd had hij, door eene verhandeling op dit gebied, zijn meesterschap bewezen. Talrijk zijn de uitkomsten van studiën, door hem in het licht gegeven. Velen vroegen waarom er niet nog meer van zijne hand verscheen. De man, die wellicht meer dan eenig ander het voorrecht had, een blik te slaan in Schols intime gedachten, gaf ons, staande bij zijn stoffelijk overschot, het antwoord op deze vraag. „Al wat niet af „was, niet in alle opzichten hemzelven ten volle bevredigde," zoo sprak de Hoogleeraar van de Sande Bakhuijzen ongeveer, „achtte „Schols niet voor openbaarmaking geschikt. Veel, zonder twijfel, is „er nog in portefeuille, maar Schols, de groote geleerde, de denker „van den eersten rang, heeft het voor publicatie niet rijp gevonden." Behalve het ambt van hoogleeraar ruste op Schols nog dat van lid en Secretaris der Rijks-commissie voor Graadmeting en Water passing. Had de man, dien hij zoo gaarne als zijn leermeester noemde, zijn naam verbonden aan de waterpassing, aan de driehoeks-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 36