37 van de ontelbare reeds opgemaakte en nog op te maken hulpkaartert van niet door kaarteering vernieuwde bijbladen. Genoemd goed werk is het, wat ik verkies om de motieven in mijn opstel aflevering 5 van den vorigen jaargang van dit tijd schrift boven het beteredat de bijbladist-kaarteerder zich voor stelt te kunnen leveren. Langs dezen weg wordt dus een bijblad vervaardigd: door 1°. te kopiëeren den minuutstand en 2°. daarin op te nemen, zoo mogelijk door aftrekking, de suppletoire scheidingen der hulpkaarten. Sluit een veelhoek van de hulpkaart niet voldoende nauwkeurig op den overeenkoinstigen van het bijblad, dan wordt het veldwerk geraad pleegd, ten einde na te gaan welke scheidingen bij de kaarteering der onnauwkeurig afgetrokken hulpkaart zijn aangehouden en be proefd of aansluiting op die scheidingen mogelijk is. Gelukt dit niet of blijkt de fout ook overgebracht te zijn op de onderlinge ligging der nieuwe grenzen, dan kan slechts door kaarteering een vaste plaats aan die scheidingen gegeven worden. Met de nieuwe grenzen, voorkomende op de niet gekaarteerde „schetsen", wordt gehandeld als met die op de geschetste „hulp- kaarten". Doet het geval zich voor, dat noch door aftrekking noch door kaarteering met eenige juistheid de ligging der scheidingen kan worden bepaald, dan zal tot meting en meestal ook tot het opmaken van metingstukken moeten worden overgegaan. Hoewel de terreinwerkzaamheden tot het allernoodzakelijkste moeten worden beperkt, kan men ze niet geheel vermijden. Dubbele kadas treeringen 2) bijv. kunnen gewoonlijk niet worden verbeterd zonder plaatselijk onderzoek, terwijl suppletoire scheidingen van „schetsen", in geval het veldwerk ontbreekt en deze scheidingen niet op latere hulpkaarten als perceelgrenzen voorkomen, moeilijk anders dan na Er zijn „schetsen" die zeer juist op schaal zijn geteekend. J) Indien tweemaal gebruik gemaakt is van een zelfde oppervlakte van het plan voor verschillende perceelen. Dit komt veel voor in steden, wanneer, al of niet met opzet, de onveranderde omtrek der perceelen foutief op de hulpkaart is gebracht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 39