STAATSBEGROOTING VOOR 1897. HOOFDSTUK VII B. Voor loo pig Verslag. 12. Kadaster. Ten vorigen jare, bij de openbare behandeling van dit hoofdstuk der Staatsbegrooting in de Tweede Kamer Handelingen 1895/96, bladz. 666), gaf de Minister den heer Drucker, naar aanleiding van diens rede over eene reorganisatie van het kadaster, te kennen, dat, zoo hij den tijd daartoe kon vinden, hij die zaak ter hand zou nemen. Gevraagd werd of de Minister er in dit jaar wellicht in geslaagd is de voorbereiding dezer reorganisatie ter hand te nemen. Vide AFDEELING. Art. 38, t, u en v. Omtrent de voorgestelde regeling tot verbetering van de financieele positie der landmeters bij het kadaster werd in alle afdeelingen uitvoerig van gedachten gewisseld. Konden sommigen er zich mede vereenigen, andere leden keurden haar af. Die leden wenschten 's Ministers aandacht te vestigen op den tegenzin, welken, blijkens het verhandelde in eene onlangs te Utrecht gehouden vergadering van landmeters, deze regeling vrij algemeen bij het korps dier ambtenaren heeft gewekt, en die, naar zij meenden, niet ongemotiveerd is. In de Memorie van Toelichting leest men„het gevolg van deze formatie (dat is de formatie van 1877) is in de eerste plaats geweest, dat de promotie zeer ongelijk moest zijn" en verder: „de traktementen en de verdeeling in klassen eischen, naar het oordeel van den ondergeteekende, dringend herziening om eene gelijk matige en daardoor billijke belooning te waarborgen" (bladz. 2). Waar nu de Minister dit zelf erkent, had men mogen verwachten, dat hij eene regeling had voorgesteld, die de rechtmatige grieven der betrokken ambtenaren inder daad zou hebben weggenomen. Dit is evenwel niet het geval, 's Ministers regeling komt neer op onvoldoende lotsverbetering van een deel der land meters, ten koste van vele anderen, die in minder gunstige conditie zullen komen, ten gevolge van de omstandigheid, dat voor hen de op zich zelf reeds 1) Zie de Memorie van Toelichting in de vorige jaargang bl. 149.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 3