40 op het overige gedeelte van het plan wel stichtingen, splitsingen, etc. doch geen „omvangrijke" veranderingen in de perceelgrenzen voorkomen. Veel zorg en inspanning heeft de teekening van het dorp gekost, dat werk wil men gaarne onveranderd behoudenwelnu, dan neme men daarvan een zeer nauwkeurige kopie. Hiervoor kan worden gebruikt een zeer doorschijnend exemplaar model No. 78, waarop ter onderscheiding van de gewone hulpkaarten bijv. de benaming Verzamellnilpkaartwordt geplaatst. Zij wordt, voorzien van een volgnommer, opgeborgen bij de hulpkaarten van het loopend dienstjaar en van haar bestaan kennis gegeven door eene op het bijblad te stellen gedagteekende verklaring. x) Veranderingen in de grenzen der perceelen, tengevolge opmeting worden tevens op deze hulpkaart toegepast. Met behulp van dit stuk kan men te allen tijde het werk van den bijbladist controleeren en eene latere hernieuwing van het blad ver gemakkelijken. Men zal mij tegenwerpen, dat ik dan bij die hernieuwing n.l. toch zal moeten gebruik maken van de gevreesde kopte van een kopie volkomen waar. Maar hiertegenover staat het voordeel, dat er nauwkeuriger kan worden afgetrokken van een dunne en helder ge bleven hulpkaart dan van een op veel zwaarder papier geteekend en door langdurig gebruik groezelig geworden 1" vervolg van het minuutplan. 2) x) Als: „Vervaardigd met (een) verzamelhulpkaart No. dj. ruit(en) E 3. 4. F 3. 4. 5. 2) Er zijn zelfs bladen bij welker vernieuwing het wenschelijk is, dat eerst de verzamelhulpkaart wordt opgemaakt. De minuutstand toch van bebouwde kommen met uiterst kleine perceeltjes op de schaal 1 2500 kan moeilijk anders dan door dubbele aftrekking op het bijbladenmaterieel worden over gebracht. Nam ik in voorkomende gevallen tot nu toe aftrekken van het minuutplan direkt in inkt bij kleine gedeelten op calqueerpapier en trok ik het bijblad af van deze, na de invoering van de verzamelhulpkaarten zou ik er vermoedelijk geen bezwaar in zien om eerst een potloodaftrek op materieel no. 78 te nemen, daarop de latere veranderingen bij te werken en van dit afgerond geheel (alvorens te kleuren en te nommeren) het bijblad te kopieeren. Het lijdt geen twijfel, dat er juister en gemakkelijker gewerkt wordt op dun papier van handig formaat, dan op de groote blanco bladen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 42