41 Doch het grootste voordeel is wel, dat bij geregelde bijwerking van het bijblad zelf gedurende al de jaren, die er verloopen moeten alvorens hernieuwing noodzakelijk zal zijn, de minuutgrenzen van de, na de voltooiing van het bijblad, veranderde perceelen op de hulp- kaarten zullen worden afgetrokken van de le kopie of van het minuutplan zelf in plaats van resp. van de 2® of 1® kopie. Het best komt dit uit bij het volgend voorbeeld. Het minuutplan bestaat uit lange, smalle perceelen met huizen hier en daar aan de wegen langs de bladgrenzen. Al die minuutperceelen zijn vervallen. Een spoorweg of kanaal met wegen aan weerszijden doorsnijdt thans het terrein van dit blad; nieuwe huizen zijn verrezen, perceelen gesplitst, enz. en het laat zich aanzien, dat deze in welvaart toenemende streek den landmeter voor den gewonen dienst jaarlijks veel bezigheden zal verschaffen. Naar mijne meening moet een bijblad, waarop dergelijke veran deringen voorkomen, niet worden afgewerkt als 1® vervolg, indien het minuutplan in goed bruikbaren toestand verkeert. Want wel hebben er omvangrijke veranderingen in de parcelleering plaats gehad en zijn daardoor alle (om het meeste te noemen) oorspronkelijke nommers der perceelen vervallen, maar de minuutgrenzen, althans zéér vele, zijn gebleven. Aangezien men van deze zooveel mogelijk moet uitgaan, zoowel bij de meting als bij de kaarteering, om aan de nieuwe scheidingen een plaats op de kaart te geven, behooren zij gemakkelijk van de suppletoire onderscheiden en met de meeste nauwkeurigheid op de hulpkaarten overgebracht te kunnen worden. Dit nu wordt bemoeilijkt door een afgewerkt bijblad. Wordt het noodig geoordeeld dat de kadastrale toestand op het tijdstip der voltooiing van het bijblad bewaard blijve, dan kan dit worden verkregen door het vervaardigen van een duplicaat. x) Op het bijblad wordt dan de verklaring gesteld: „Vervaardigd in duplo". Heb ik in het bovenstaande mijne bezwaren tegen een ruim gebruik Voor deze duplicaten, evenals voor de groote hulpkaarten en voor de kopien en de le vervolgen van de minuutplans, zou een dunner en meer doorschijnend papiersoort, dan dat der blanco bladen, aanbeveling verdienen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 43