46 2°. In andere gemeenten waren de (ongenommerde) dijkkruinen, tevens wegen, op het kadastrale plan aanmerkelijk breeder dan op het terrein. Het had allen schijn, alsof de landmeters der primitieve meting bijzonder mild gestemd waren geweest tegenover de belastingschul digen en uit dien hoofde de onbelastbare strooken zoo groot mogelijk op de minuutplans hadden geschetst. Terreinsveranderingen toch hadden niet plaats gehad. De gemeente-besturen maakten ook geen aanspraak op meerdere breedte dan de oude leggers der wegen, welke vrij wel met den terreinstoestand overeenstemden, aangaven en de eigenaren der dijk hellingen waren zich zoo van hun goed recht op meer grond, dan zij kadastraal op naam hadden, bewust, dat zij bij stichtingen en verkoop zich absoluut niet stoorden aan de kadastrale grens. Werd een gedeelte van zoo'n dijkhelling bij notariëele akte verkocht er, was de notaris eenmaal door een consorten-boeking of op andere wijze gewaarschuwd, dan werd het verkochte goed omschreven als een gedeelte van het genommerde kadastrale perceel, benevens een gedeelte van den ongenommerden dijk. Zoolang genoemde strooken op het plan ongenommerd blijven, laat het kadaster het in 't midden, wie eigenaar is; wordt er echter tot nommering zonder voorafgaand plaatselijk onderzoek overgegaan, dan ontstaat er een nieuwe en rijkvloeiende bron van abusieve kadastrale tenaamstellingen. Hoewel ik de overtuiging heb, dat de hierboven aangehaalde gevallen volstrekt niet tot de zeldzaamheden behooren en dat de overige door mij opgesomde nadeelen, verbonden aan het nommeren der „ongenommerde zaken", belangrijk genoeg zijn om daarmede rekening te houden, zoo wil ik mij voor een oogenblik nog plaatsen op een tegenovergesteld standpunt. Ik neem dus aan, dat er geen technische bezwaren van over wegenden aard tegen de nommering bestaan. Ook dan nog zou ik dit tijdroovende werk willen ontraden, omdat het de vernieuwing der bijbladen, waarvan de urgentie algemeen wordt erkend, geweldig in den weg zou staan. Het vervaardigen eener groote hulpkaart van elk te vernieuwen blad, het onderzoek naar de afscheidingen der wegen en wateren

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 48