49 E. Verdeelingen van uit een gevraagd punt. Bij evenwijdige verdeelingen zijn de nieuwe grenzen onderling evenwijdig, en daarbij, in sommige gevallen, tevens evenwijdig aan een der grenzen van het hoofdperceel. Bij rechthoekige verdeelingen staan de nieuwe grenzen loodrecht op een der grenzen van het hoofdperceel. Het ligt voor de hand dat combinaties der gevallen AE niet zijn buitengesloten. Op de voorbeelden in algemeenen vorm met rekenformules volgen voorbeelden uitgewerkt met getallen. Een zevental duidelijk toegelichte tafels vormen een aanhangsel van het werk. Het boekwerk verdient, een keurig stuk praktijk in hoogst be- knopten vorm te worden genoemd; ieder deskundige zij de kennis making ten zeerste aanbevolen. B. Rechentafeln, welche die Produkte aller Zahlen unter Zehntansend in alle Zahlen bis Hundert enthalten and daher die Mnltiplikation mul Division mit diesen zahlen ganz ersparenbie grosseren Zahlen aber zur Erleichterung nnd Sicherung der Redl ining dienen. Grosse Ansgabe. Ludwig Zimmermann. Lieben- 7verda 1896. Verlag des technischen Versandge- schafts R. Reiss. Zoo langzamerhand komt het gebruik van rekenformulieren meer en meer bij de uitvoering onzer kadastrale werkzaamheden in zwang. Zij die de formulieren Anw. IX 19 en 22 bezigen, zijn vertrouwd met de aanwending van Crelle's rekentafels. De tafels van Zimmermann kunnen, voor een geoefend rekenaar, de dure Crelle's tafel geheel vervangen. Het is ondoenlijk met een paar woorden hunne samenstelling juist weer te geven. Deze wijkt geheel af van de voor deze soort tafels gebruikelijke, en berust op eene vernuftige analyse der be werking welke wij vermenigvuldiging noemen. Het gebruik der

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 51