61 te statueeren, dat de eene Resident gehouden en verplicht zal zijn van den anderen, onder eene jaarlijksche afschrijving van 2°/0, over te nemen, de ondervolgende vaste goederen, voor de daarnaast ge specificeerde prijzen, te weten het tegenwoordig woonhuis van den Resident voor 7000 Rds. de stal6000 de zoogenaamde stadsherberg1200 de tuin Tankil12500 Calitan2000 nieuwe tuin6000 of te zamen 34700 mits er echter geen nieuwe gebouwen bijkomen en onder conditie, dat de eigenaar gehouden en verplicht zal zijn een en ander steeds in een goeden staat van gebruik te houden. (Reeds in November 1765 zie vorig artikel was door de Regeering eene regeling ter zake getroffen, maar deze voldeed niet meer). Bij plakaat van 22 Maart 1791 werden maatregelen getroffen in het belang van Batavias gezondheid. Aan 't college van Heem raden werd namelijk opgedragen om door de landmeters en verdere bedienden van dat college een verdeeling der perken en distrikten te laten maken, welke omgekapt en verbrand moeten worden, mits gaders de limiten te bepalen waar en tot hoever de omkapping zal dienen te geschieden. Met het oog op de zorgelijke omstandigheden waarin de Compagnie zich bevond werd door de Indische Regeering, bij plakaat van 15 September 1791 bepaald, dat van alle ingezetenen den 50en penning zou geheven worden, van ieders bezitting op dien dag, en dat ieder verplicht was daarvan „in gemoede" opgave te doen. Onder bezitting werd verstaan alle roerende en onroerende goederen en verder alles, waarop iemand eenig recht van eigendom kon doen gelden. Of door deze heffing vele gelden in 's Lands Kas vloeiden is mij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 63