62 niet bekend. Uit het feit, dat bij plakaat van 11 September 1792 de belasting op den verkoop van vaste goederen tot 2% verminderd v/erd, mag echter aangenomen worden, dat de bovengenoemde zorgelijke omstandigheden niet in die mate bestonden. Het voorstel van den Gouverneur van Java „P. G. van Overstraten" aan G. G. en Rade van Indië, gedaan te Samarang den 3en November 1792, verdient door het gezonde denkbeeld, dat daarin voorkomt, wel onder de aandacht van de lezers van dit tijdschrift te worden gebracht. Hij trachtte n. 1. een nieuw beginsel op Java ingang te doen vinden, door het aangaan van contracten met particulieren, ter bebouwing van woeste gronden. Had tot dusver onvoorwaardelijk de regel gegolden, verschillend van dien voor Bataviadat de grond op Java aan de Compagnie toebehoorde, thans meende Java's Gouverneur het oogenblik gekomen om van dien eigendom afstand te doen, waar dit in het voordeel der ontginning zou zijn. De contracten, door hem tot dat einde gewild, hadden tot grondslagen: De kostelooze afstand van woeste gronden door de Compagnie, aan de eene zijde, en aan de andere, de aanleg, voor rekening der ondernemers, van koffie- en peperplantages, waarvan één pikol per morgen moest worden afgestaan, en onder verplichting, dat de verdere producten, tegen de gewone prijzen, aan de Compagnie zouden wor den geleverd. De eerste voorwaarde werd geacht in te gaan 5 jaar na den afstand der landen. Het waren voornamelijk de onbebouwde gronden in het Djamboesche gebergte en in de distrikten van Samarang, Salatiga en Oengarang, die daarvoor het geschiktst geacht werden. De Hooge Regeering vereenigde zich met zijne denkbeelden en voorstellen. Men bepaalde zich vooreerst tot de distrikten van Samarang en Kaliwoengoe, welke daartoe opgenomen en opgemeten werden, door den ingenieur Waterloo en 2 kundige inlanders. Het is echter jammer, dat de gedetailleerde plannen, die daarover door hem aan de Regeering zijn ingediend niet meer in het archief aanwezig zijn, daar die, na rijp onderzoek en in overleg met ervaren Regenten, als landbouwkundigen, door van Overstraten waren opgemaakt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 64