63 De enkele restrictie was, dat de gronden bij voorkeur niet voor de koffie zouden gebezigd worden. Blijkens schrijven van den Gouverneur-Generaal W. A. Altingen Rade van Indië aan de Bewindhebbers der generale O. I. Compagnie van 31 Januari 1794 hebben zij als „welgedaan" aangemerkt, dat de ministers met de kruisvloot naar de Karimon-Java eilanden hebben laten overgaan den Ingenieur Waterloo met twee cadetten van de marineschool om die eilanden op te nemen en daarvan accurate kaarten te formeeren, dewijl zij bekend zijn als een schuil- en vluchtplaats der zeeroovers. In het plakaat van 21 Mei 1794 is de instructie opgenomen voor de bank van leening van de N. O I. Compagnie te Batavia. Enkele artikelen er uit mogen hier eene plaats vinden; Art. 21. Door de bank van leening zal ook beleening mogen worden gedaan op landerijen, huizen, onder sufficente borgen, tegen 1/2°/0 rente 's maands. Art. 22. Op hypotheken binnen deze stad niet meer dan de 1/2 en op die buiten de stad niet meer dan 8/3 van hetgeen dezelve bij den laatsten verkoop hebben gerendeerd, dan wel de getaxeerde waarde. Art. 25. De akten van verhypothekeering of bank-kennissen zullen voor 2 Commissarissen gepasseerd worden en van even veel kracht en waarde zijn als een Schepen-kennis. Art. 26. Van zoodanige bank- of commissaris-kennis notie houden in dorso van de koopbrieven of akten van eigendom en maandelijks eene accurate, onderteekende opgave door den boekhouder van de bank moeten worden bezorgd aan den secretaris van Schepenen, om daarvan bij het protocol behoorlijk aanteekening te houden. Art. 27. Ingeval de beleenders van vaste goederen of bij derzelver aflijvigheid hunne executeurs of erfgenamen onvermogend zijn de zelve af te lossen, zullen de goederen door de bank, mits alvorens daartoe bij hetzelve verzoek gedaan wordt, publiek mogen worden verkocht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 65