64 In den brief van den Gouverneur van Java „P. G. van O verstraten" aan Gouverneur-Generaal en Rade van Indië, gedagteekend Samarang den 22 Juli 1796, komt o. a. de volgende clausule voor: „om verder 's Comp. landen exact te kunnen, heb ik reeds „voor 2 jaren een begin laten maken met daarvan accurate landkaar ten te doen formeeren, waarmede ik met dit hoofdcomptoir een „begin heb laten maken door eenige jongelingen uit het Marine-School „alhier, die met dit moeijlijke werk thans zoover zijn gevorderd, „dal Samarang met de daaronder sorteerende landen en districten in dit jaar opgenomen en in kaart gebracht zal zijndewelke ik dan „de eer zal hebben UHE. aan te bieden, en waarna men dit werk „langs het geheele gouvernement zal kunnen vervolgen." (De boven bedoelde Marine-School is vermoedelijk het huis met de daartoe behoorende bijgebouwen 't welk door den heer Siberg, Gouverneur van Java, op eigen kosten gesticht is.) Bij resolutie van G. G. en Rade van 26 Juli 1785 werd bepaald om het gebouw van het hospitaal te Samarang daartoe af te staan en het aantal leerlingen uit te breiden tot 100. De jongelieden, die na voldoend examen die school verlaten zouden, werden als cadetten geplaatst bij de marine, genie of artillerie. De school werd voornamelijk in stand gehouden door vrijwillige inschrijving, tot dekking der uitgaven. Dat de jongelieden van de marineschool diensten bewezen bij de opmeting van terreinen is hierboven aangetoond. Nog vind ik aangeteekend, dat 2 van hen onledig zijn geweest met het opnemen van de West- en Zuidzijde van het eiland Bali, terwijl de Ingenieur Jouveney, als dit werk volbracht zal zijn, eene generale kaart van de straat Bali zal maken, waartoe hij reeds de straat had opgenomen. Uit den brief van den G. G, P. G. van Overstraten en Rade van Indië aan de Bewindhebbers, uitmakende het comité voor de O. I. bezittingen dd°. 13 Novemder 1798 is het volgende, voor ons onderwerp van belang, getrokken: „dat ons door den Heer Gouverneur is aangeboden geworden eene „door de jongelingen uit de Marine-school vervaardigde geografische „landkaart van het Regentschap Samarang, met eenige aangrenzende

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 66