65 „gedeelten der rijken van Soerakarta en Djokjakarta, benevens een „gedeelte der regentschappen Demak, Kaliwoengoe, Kendal, Japara „en der landen van Adilango". „En vermits daaruit duidelijk „consteert de mogelijkheid om van de geheele N. O. kust van „Java eene goede landkaart te krijgen buiten kosten van de Gomi- pagnie (sic!), behalve, dat eene zoodanige kaart ook voornamelijk „zal contribueeren om 's Compagnie's landen op Java en derzelver „intrinsique gesteldheid preciselijk te leeren kennen, waaruit het „grootste nut voor Maatschappij en de ingezetenen dezer gezegende „kust mettertijd zal kunnen ontstaan, zoo hebben wij hierover ons „genoegen betuigd, en qualificatie gegeven om met dit zoo nuttig „werk te laten voortvaren". Uit het verslag van W. H. van IJ ss el dijk over de gesteldheid van Java's Oosthoek, aan den Heere G. G. en de Heeren Rade van Indië, gedagteekendSoerabaja 15 Juni 1799, uitgebracht, blijkt dat hij van de distrikten Bezoeki en Panaroekan een kaart heeft laten vervaardigen. Hij meldt daarin dat die grond thans vrij exact gemeten is en in 232 djongs rijstvelden verdeeld werd. Het djong was 18 hangmatten padie. Een hangmat 600 katies 2V2 pikol rijst. Van die 232 djongs gaan 32 af tot het bestaan van de respectieve kleine Hoofden. De eigenaar van het overige kon, na aftrek van hetgeen hij aan den gemeenen man toestaat, het djong circa rekenen op 18 hang matten padie. Reeds in 1681 hadden de Tjeribonsche Sultans zich verbonden geen ander beschermheerschap dan dat van de Cie. te zullen erkennen „zoolang de zon en de maan schijnen zouden". Bij den opstand in het voorjaar van 1806 werd door Engelhard» die met het werk der bevrediging belast werd, zooveel tact aan den dag gelegd, dat het oproer gedempt werd. Hij kon op het in 1681 bepaalde voortbouwen d. w, z. op eene verhouding als tusschen leenheer tot leenman. De aanstelling van iederen Sultan zou voortaan door de Hooge Regeering en haren Resident geschieden. Bij overlijden des Sultans werd eene verandering in het geheele Bestuur der landen voorbe-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 67