68 daarop een suikermolen opgericht werd; deze molen werd volgens de usance telkens bij een Residentsverwisseling aan den anderen over gegeven, voor de daarvoor getaxeerde waarde. In dat verslag zegt hij o. m. dat dit land in 1801 door zijn pre- decesseur, zonder eenige de minste voorwaarde, in vollen eigendom is afgestaan aan den Resident Knops voor de somma van 4000 Rds. Holl., om daarmede naar vrije wil en begeerte te kunnen handelen; en vraagt verder of het met de geëerde intentie zijner HoogEd. strookende is, dat de Resident dit stuk land indertijd naar goed vinden zal mogen verkoopen en veralinieëren, of dat zulks voor de zelfde som aan de Residenten moet blijven g'accrocheerd, onder conditie dat de Compagnie over hetzelve ten allen tijde eene vrije dispositie moet behouden, welk laatste hij van gevoelen is 's Compagnie's belan gen te bevorderen, alzoo de afstand van een stuk land van die uitgestrektheid, als zijnde het zelve wel 1584 morgen groot aan particulieren altoos moet beschouwd worden ten hoogste gevaarlijk, zoo wegens de gelegenheid aan zee als de invloed die het zelve hebben zal hij eene meerdere aanwas van inwoners die allen uit andere distrikten derwaarts overloopen, tot geen gering nadeel van de Compagnie en de Regenten van die plaats. Tot mijn spijt is mij niet bekend, welke dispositie hierop ge nomen is. Het baart wel eenige verwondering, dat daar waar men in de onmiddellijke nabijheid te beschikken had over 100 cadetten der Marine-school, die zooals vroeger gemeld is zich o. a. onledig hielden met het maken van landkaarten, de Gouverneur Engelhard de oppervlakte van het land „Sombring" blijkbaar naar schatting opgeeft. Bij de nieuwe instructie voor het college van President en Schepenen der stad Batavia (opgenomen in het schrijven van Da en dels aan den Minister van Koloniën dd°. 23 Augustus 1809) werd onder meer bepaald, dat zij onder hare archieven gedeponeerd moesten houden de kaarten en grondteekeningen van al de particuliere lande rijen, waardoor het kantoor van den Landmeter ten eenenmale over tollig was gewordenen dat zoowel als de abuizen die in de huis houding van het gemelde kantoor waren ingeslopen, gevoegd bij het oneigene, dat diensten, die voornamelijk strekken ten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 70