69 voordeele van particulieren, door vaste traktementen, emolu menten en verstrekkingen van landswege werden beloond, heeft vervolgens ook teweeg gebracht, dat het Landmeterskantoor, op een daartoe door hem gedane propositie, door de Hooge Regeering is afgeschaft. Het werd vervangen door een gezworen landmeter, die, in navolging van hetgeen door hem met het beste gevolg te Samarang was ingevoerd, zonder eenig vast salaris van Gouvernements- wege te genieten, eenlijk is gebracht onder den eed van getrouw heid en geautoriseerd om bij het verrichten zijner werkzaamheden, ten dienste van particulieren, een billijk daggeld te berekenen. Ten behoeve van den voorgenomen verkoop van landerijen in het Tangerangsche was eene commissie actueel werkzaam, voornamelijk met het doel om de reeds gemaakte verdeeling in perceelen door eene betere te vervangen. Blijkens schrijven van den G. G. en Raden van Indië aan den Minister van Koloniën dd°. 31 Januari 1810 waren er reeds tot een bedrag van 419800 Rds. verkocht. Ook werden de landerijen, in het Krawangsche gelegen, met name: Oedjing, Krawang, Tjawang, Boenjen, Tjikarang, Tjibaroessa, Sumadang en Waroe verkocht. De geschatte waarde bedroeg 5-50,000 Rds.de opbrengst was echter 878,010 Rds.een aardig meêvallertje, vooral in die dagen van chronisch geldgebrek. De Gouverneur-Generaal meende, dat een bijzonder voordeelige invloed op den voorgenomen verkoop bereikt zou worden, doordien op zijn voorstel door de Hooge Regeering beslist werd, dat het recht van eigendom van alle restrictiën bevrijd werdte dezen aan zien n.l. dat het aan alle Landeigenaren in de Bataviasche omme landen verboden was meer dan 1/io van het produkt hunner landen aan huur, pacht of recognitie van derzelver opgezetenen te bedingen. Om de Weeskamers in de gelegenheid te stellen om de houders van onroerende goederen, des benoodigd, met leeningen te gerieven, werd o. a. bepaald om door de weeskamer te doen creëeren en in omwandeling te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 71