70 brengen, 6 x 100000 Rds. aan brieven van crediet, ieder van 1000 Rds,, mits daarvan alleen gebruik makende tot het doen van be leeningen op vaste goederen, doch vervolgens gangbaar en acceptabel, zoo in de kas van het land, als onder particulieren. Het landgoed „Buitenzorg" is door Uaendels op den vorigen voet overgenomen en betaald. Later werd het aan hem door de Hooge Regeering in particulier eigendom afgestaan. De gebouwen op „Buitenzorg" werden bewoonbaar gemaakt, het middelgebouw er bijgevoegd en was het voornemen van Daendels om het in dien staat met een klein gedeelte van dat door ver beterde inrichtingen important geworden „Landgoed" aan de Hooge Regeering tegen een matigen prijs aan te bieden om te strekken tot een principaal verblijf van een nieuwen Gouverneur-Generaal. De woning van Weltevreden werd door de Hooge Regeering over genomen voor 135000 Rds. papieren geld; het landgoed Kwitang voor 40000. Uit den brief van den Gouverneur-Generaal Daendels aan den Minister van Koloniën dd°. 25 April 1810, is het volgende ge trokken Buiten de behuizingen van Buitenzorg werd aan het Land weer afgestaan het eigenlijke „Bloeboer" gelegen voor en achter het huis ter lengte van ruim 2 uur. In die dagen werd er wederom eene proef met de colonisatie ge nomen. Men besloot in het distrikt „Malang" stukken grond uit te deelen aan diegenen, welke zich aldaar wilden vestigen met toe zegging dat zij er later eigendom van konden verkrijgen. Onder Soerabaja en Samarang zouden verscheidene landen aan particulieren verkocht worden. Onder Samarang zouden de perceelen niet grooter mogen zijn dan 500 morgen en moest daarbij in het oog worden gehouden, dat elk van hen hetzij aan de rivier, of aan den grooten weg of aan zee gelegen moest zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 72