71 Uit den brief van den G. G. en Raden van Indië aan den Minister van Koloniën, dd°. ultimo December 1810, kan blijken, dat men voortdurend landen bleef verkoopen. Nu betrof het weer de landen Bezoekie en Panaroekan en het regentschap Probolinggo. Dit laatste werd voor één millioen Rds. zilvergeld aan den Kapitein der Chineezen te Pasoeroean ,,Han Kitko" (het zou jammer zijn als de naam van dien rijkaard niet voor het nageslacht bewaard bleef) in 20 halfjaarlijksche termijnen van 50000 Rds. verkocht. Om het hem aannemelijker te maken werd bepaald, dat geen ongelden zouden betaald worden, die anders op de overdracht en overschrijving van vaste goederen vielen. Ais een bewijs, dat de houding van den Sultan van het Mata- ramsche Rijk ten opzichte van ons gezag arroganter geworden was moge blijken uit de publikatie van 31 December 1810 waarbij Amangkoe Boewana het Bestuur van zijn Rijk aan den Pangéran Adipatti Anum Amangkoe Negara overgaf, terwijl hij daarvan in deze bewoordingen aan den G. G. Daendels kennis gaf „Z. H. de Sultan heeft alsnu het bestuur van het Rijk aan zijn' „zoon overgegeven". In geen eeuw had een der vorsten van Java het gewaagd zóó te schrijven. De Sultans van Djogjakarta waren door de Hooge Regeering tot hun waardigheid benoemd en aangesteld en Amangkoe Boewana II had bij zijne troonsbestijging nog moeten verklaren, dat hij geen de minste pretentie op het Rijk mocht maken, dan die de keuze en goedgunstigheid van het Europeesch Bestuur hem daartoe gaf. De nieuwe vorst trad dus op 31 December 1810 op krachtens een te voren ongekend erfrecht. Den 6en Januari 1811 werd een nieuw contract met den Soesoe- hoenan gesloten. Aan het Hollandsche gouvernement werd afgestaan dat gedeelte van de Kedoe onder 't Solosche gebied, hetwelk bijna tot aan het Noorder zeestrand loopt, doch niet grooter als het gewezen Regent schap van Kendal zich ten Zuiden uitstrekt, zullende van de Zuid-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 73