73 „Gedeh, Pondok-Terong, Tanjong-Oost en West, campong Melajoe, „Matiamam, Struiswijk, Assam, Clappa-Doea, Vrijzigt en Weltevreden, „mitsgaders aan de Oost- en Westkant van Batavia op alle zuiker- „molens etc. zullen 25 a 50 man, naar de uitgestrektheid van de „landerijen, met hunne inlandsche wapenen onder toezigt van de „mandadoors, hetzij Europees of inlanders, moeten bij de hand ge houden worden om daadelijk allerweegea in de bovenlanden te „kunnen geeven de nodige adsistentie, daar zulks zal worden ver- „eischt of waar dit door een bediende van den gecommitteerde tot „en over de zaken van den inlander zal worden gevorderd, en teevens „om onder de ingeseetenen dier landerijen en zuikermolens zelve „een goede ordre te kunnen houden'". „Sesdensenz." ^Seevendensde landheeren zullen ten dage van alarm, op de „ontbieding van den gecommitteerde tot en over de zaken van den „inlander, zoo spoedig mogelijk, dat getal inlanders onder hun „officieren en onder-officieren met inlandsche wapenen naar de stad „af laten komen, als waarop ieder respective bezitter van een aan zienlijk landgoed is gecalculeert". Daar vendumeesteren zich hadden beklaagd, dat diverse personen» aan wien zij crediet hadden verleend, dit op eene schandelijke wijze misbruikten, werd bij plakaat van 31 Mei 1796 bepaald: „dat Chineesen en andere onchristen manspersoonen, die gecom- „demneerd zijn tot 'de voldoening hunner schulden, wanneer veertien „dagen in hegtenis hebben gezeten, zonder dat de betaaling is ge- „volgd, nadat den rechter, door wien zij zijn verweezen tot het be haalen der sommen, in de condemnatie begreepen, genoeg doende „zal zijn gebleeken, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan het „doorbrengen, verspillen of verduisteren van de gelden of goederen „hunner crediteuren, in de ketting zullen worden geklonken en ge- ,Jiouden, zo lang zij bekwaam zijn de kost, die zij van de Com- „pagnie in het ambagstquartier genieten, met hunnen handenarbeid „te komen verdienen of der tijd toe dat zij hunne schuldeischers „zullen hebben voldoen of te gecontenteerd". Bij plakaat van 28 Augustus 1798 werd het college van Schepenen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 75