74 gemachtigd om finaal te disponeeren op alle instantiën tot het af breken van huizen en petakken binnen de stad Batavia. (Vroeger beslistte de Regeering omtrent dergelijke verzoeken, na het college van Schepenen te hebben gehoord). Den 30 Januari 1807 ging men nog een stap verder, door hun ook de bevoegdheid te verleenen te beslissen ter zake van aanvragen tot afstand van ledige erven. Bij plakaat van 8 December 1798 werden de inkomsten van verschillende compagnie's dienaren geregeld, en werd daarbij o. a. aan den eersten landmeter 35 Rds. 's maands toegekend. Met betrekking tot het onderhoud van wegen, bruggen enz., in de omgeving van Bataviawerd, bij plakaat van 17 Januari 1800, het besluit van 29 December 1767 en het plakaat van 15 Januari 1768 n.l. het heffen van „roeden" geld, ingetrokken en bepaald, dat jaarlijks door het college van Heemraden mocht worden ingevorderd, V4 o/g van het bedrag waarvoor de tuinen, huizen en erven het laatst verkocht of in hun eigendom gekomen zullen zijn, liggende binnen de limiten daarbij aangegeven. Tevens werd voorgeschreven om van de vaste goederen en landerijen, niet in die limiten gelegen, bij verkoop één percent te laten voldoen, ten faveure van Heem raden-kas. Het plakaat van 3 Juli 1800 houdt het verbod in tegen het ver huren van desa's op Java hetzij aan Europeanen dan wel aan Javanen, Chineezen of wie het zouden mogen zijn, uitgezonderd echter zoo danige negorijen, als met speciale permissie en volgens daarvan te verleenen „piagems" (of schriftelijke permissiën) in huur zullen mogen worden afgestaan aan de respectieve suikermolenaars voor hunne molens, doch van welke uitzondering geen verder gebruik zal mogen gemaakt worden, dan voor zoover zulks ten hoogste voor de suikercultuur noodig is, de in huur zijnde negorijen aan de pachters te laten tot na de expiratie van den huurtijd. In het plakaat van 3 Juli 1800 is de zienswijze der Regeering neergelegd nopens Chineezen in betrekking tot het bezit van lande-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 76