75 rijen. Zij was de volgende „dat schoon het niet is tegen te spreken „dat de Chineezen meer geschiktheid hebben, om landen te beheeren „en tot bloei te brengen, dit bewerkt wordt ten nadeele van de daar „omstreeks liggende districten, en dat het belang van de Compagnie, „vooral in den Oosthoek, vordert, den invloed en macht voor die „natie op den Javaan, inplaats van die te bevorderen, zooveel moge lijk tegen te gaan". Op dit tijdstip, nagenoeg een eeuw later, verkeert men ten hunnen opzichte nog in hetzelfde geval. Vele groote landerijen in de om melanden van Batavia, onder Buitenzorg, Bantam en Krawang zijn nog in handen van Chineezen, die wat men noemt er uithalen wat er uit te halen valt en in vele gevallen, door het debiet van opium, de bevolking degenereert. Den 22 October 1800 werd het land „Nangawer", tot dien tijd tot het landgoed Buitenzorg behoorende, aan den regent van Tjiandjoer afgestaan, voor zoodanigen prijs, als door gezworen taxateurs wordt waardig geacht. Den 23 Februari 1801 werd besloten dat die grond steeds van den eenen regent van Tjiandjoer op den anderen zou overgaan; het stuk grond werd, den 13 Maart 1801, voor 1600 Rds- afgestaan en gelast aan dien Regent een eigendomsbewijs af te geven. Bij plakaat van 22 October 1802 werd besloten de tuinen en andere gronden aan het zeestrand bij Batavia gelegen te verkoopen met het recht van wederinkoop. Den 26 October 1802 werd het college van Heemraden gelast, eene kaart te laten maken van de Bataviasche Bovenlanden tot aan de regentschappen, en daarbij alle de in dien omtrek gelegen landen te verdeelen in distrikten van 10 palen in het vierkant, mitsgaders alle de districten te onderscheiden, zoo door verschillende kleuren, als door aparte nommers en zoo mogelijk ook benamingen, „met „qualificatie aan hun Eerwaarden om daartoe te employeeren „den captain-ingenieur Julien Schmaetz, onder toevoeging aan „denzelven van twee leerlingen van de genie". Den 25 Mei 1804 was hieraan nog niet voldaan en werd door de Regeering besloten daarmede te wachten „tot na den vreede te temporiseren".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 77