86 grens van het praktisch noodige, maar tot over die grens een helder inzicht in den aard van alle verwaarloosde waarden te verkrijgen. Daarbij maakte de heer Schols ons op de op blz. 551552jaarg. 1895 aangeduide werken opmerkzaam waarin hij de projectie van Mercator nabij den equator door fijne wiskundige hulpmiddelen (hyperbolische logarit'nmen, getallen van Bernouilli enz niet slechts tot de 3e en 4e doch tot de 10e en lle orde had ontwikkeld. Op dit gebied konden wij nu den heer Schols niet volgen; deze ver gedreven ontwikkelingen behooren inderdaad alleen tot het gebied der wiskunde, niet meer tot dat der geodesie. Desniettemin waren deze mededeelingen voor ons aanleiding om op onzen bodem door eenvoudige ontwikkelingen met de sinus- en cosinus reeks en andere elementaire hulpmiddelen de conforme Kegelprojectie met alle termen der 4e orde zoover door te voeren (Z. f. V. 1896, S. 129 143 und S. 240248), dat ter controleering een diagonaal van 285 kilometer over geheel Mecklenburg op onderdeden van millimeters in de afstand en op duizendste deelen van seconden in de azimuths klopte; de heer Schols bevestigde de juistheid der uitkomsten doorberekening naar zijne methoden. Hoewel deze formeele scherpte den prakticus overbodig moge toe schijnen en hoewel het ook ons in 1895 weinig wenschelijk voor kwam, door de critiek van den heer Schols gedreven te worden op de doornige baan van alle termen der 4e orde voor afstand en azimuth, waardoor toch praktisch niets aan de zaak werd veranderd, wij danken het niettemin aan den Nederlandschen denker dat wij thans de projectietheorie niet slechts tot aan, doch ontwijfelbaar over de grens van het praktische hebben doorgezet. Zoo deed ook de groote Gauss onder wiens opvolgers de heer Schols in het eerste gelid staat. Wij sluiten daarom deze mededeeling over den op 48 jarigen leeftijd te vroeg heengeganen Nederlandschen meester met gevoelens van wetenschappelijke hoogachting en persoonlijke dankbaarheid en met den wensch, dat de heer Schols ook na zijn dood nog vele leerlingen en opvolgers moge vinden. I

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 88