De toepassing van een oud Koninklijk besluit. Van alle vakken die in Staatsdienst worden uitgeoefend, kan men zeker geen noemen dat zoo misdeeld is, en waarmede zoo vreemd omgesprongen wordt als het kadaster. Van zijne wording af tot op het huidig oogenblik toe mist het elke zelfstandigheid en wordt het slechts beschouwd als een aanhangsel van de registratie, die het, naar gelang van omstandigheden, erkent of ontkent als tot hare administratie te behooren. Door eene dergelijke stiefmoederlijke behandeling worden groote belangen geschaad, welker behoorlijke behartiging alleen mogelijk is door een goed kadaster. Het kadaster was het middel om eene evenredige, billijke ver deeling te krijgen van de lasten, die van den grondeigendom geheven worden. Zijne uitkomsten strekten als grondslag voor de percentsgewijze heffing der belasting op gebouwde en ongebouwde eigendommen, die jaarlijks millioenen in de schatkist brengt. De vermogens- en bedrijfsbelasting ontleenen voor een groot deel mede hunne gegevens daaraan. De hypothecaire boekhouding berust op het kadastrale stelsel en welke verwarring er ontstaat als de vele mutatien van onroerend goed niet kunnen plaats vinden op den grondslag van het kadaster, ziet men in Frankrijk. De landeigenaar en de hypotheekhouder vinden in het kadaster een waarborg voor hun rustig en vreedzaam bezit en eene zekerheid voor het door hen afgestane kapitaal. Nu zou men meenen dat het beheer van een dergelijken tak van dienst, waarbij de belangen van het publiek zoo nauw zijn betrokken, werd toevertrouwd aan personen, die, daarvoor opgeleid, er hunne studie van gemaakt hadden en die, door praktische ervaring, geheel op dat gebied te huis waren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1897 | | pagina 93