Maatregelen tot het verkrijgen van beter afgeronde eigendommen. Voorzien van bovenstaanden titel verscheen van wege het Neder- landsck Landbouw-Comité, commissie Ontginningonder no. 159 een rapport, waarin agronomische hervormingen worden aanbevolen van ingrijpenden aard. Bedoelde maatregelen, voor ons land nieuw, worden reeds sinds jaren toegepast in onderscheidene Duitsche Staten waar zij verschillende benamingen dragen; men gewaagt er o. m. van: Zusammenlegung der Grundstücke, van JZoTmnassationenen bedoelt hiermede de ver- eeniging der verspreid liggende grondeigendommen tot eene gemeen schappelijke massa, en hunne nieuwe der bebouwing meer gunstige verdeeling. Landverleggingen zijn ondenkbaar zonder Meliorations- arbeitend. z. in de uitgebreidste beteekenis van het woord, alle verbeteringen welke de bruto opbrengst van het land in landhuishoud kundigen zin, en daardoor de gebruikswaarde van het land, blijvend verhoogen. Deze werkzaamheden rangschikt men onder de wetenschap der Kulturtechnik. De afronding der eigendommen maakt een onderdeel uit dezer wetenschap, aan Pruisen komt de eer toe, aan de koninklijke land huishoudkundige academiè Poppelsdorf, allereerst een systematischen cursus voor dit leervak te hebben ingesteld. De Ktilturtechniker, de landbouw-ingenieur bij uitnemendheid, ontvangt zoowel eene landhuishoudkundige als eene technische vorming. In het belangrijke rapport wordt, en terecht, daarin toch ligt de grootste aanbeveling der hervorming, met nadruk gewezen op de materieele voordeelen der afronding; deze zijn bij de lezers van ons

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1898 | | pagina 123