160 „De nieuwe Anw. is zonder twijfel geschikt om een goed kadaster ook goed in stand te houden en om te verhoeden dat het door onvoldoend werk wordt bedorvendaarentegen zal de uitvoering der voorschriften daar, waar een gebrekkig kadaster bestaat, en dat is helaas nog in vele streken het geval, op groote moeilijk heden stuiten, waardoor de grondeigenaren op groote kosten zullen worden gejaagd en de toepassing der eigendomsovergangen belangrijk zal worden vertraagd. Niettegenstaande deze opoffering van tijd en geld zal de Anw. II een slecht kadaster beslist niet tot een goed kunnen makenhet zal in weerwil daarvan en voor altijd slechts lapwerk zijn en blijvei^ In het hierop gevolgde debat is die uitspraak niet weerlegd er werd ten slotte eene commissie benoemd om de geopperde bezwaren te overwegen. Het komt mij voor dat de Pruisische regeering, gevoelende de behoefte aan een rechtsgeldig kadaster, tot geleidelijke invoering daarvan voorschriften heeft willen geften, zonder anders dan bij hooge noodzakelijkheid tot hermetingen te behoeven over te gaan. De voor schriften zijn werkelijk zoodanig dat het niet behoeft te verwonderen dat de ambtenaren daaruit de conclusie meenden te mogen trekken: voort aan is de rechtliche d. i. de kadastrale grens de eigendomsgrens. Evenwel is deze conclusie onjuist, zonder toestemming van belang hebbenden mag wel is waar de kaart niet gewijzigd worden en deze bepaling schijnt voornamelijk tot de onjuiste opvatting hebben aanleiding gegeven, maar aan den anderen kant mag de landmeter hen niet dwingen om de bezitsgrenzen te wijzigen naar zijne uitzetting van de kadastrale grenzenbij verschil moet steeds_ de rechter beslissen. Het blijkt duidelijk dat de regeering zich wel goed bewust is dat het bestaande grondbelasting kadaster ongeschikt is om rechts geldig te worden verklaard of daaraan bewijskracht voor de grenzen der perceelen te verleenen, intusschen heeft zij door tal van voorschriften zijne onbruikbaarheid daartoe aan het oog van den leek 07ittrokke7i en getracht althans de suppletoire metingen daartoe geschikt te maken. Er rest nu vooreerst nog de bespreking over het net der meet lijnen. Vele voorschriften daarop betrekkelijk zijn letterlijk over-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1898 | | pagina 168