49 gedreven door een gevoel van onvoldaanheid, dat het werken op irrationeele wijze achterlaat en beter dan ieder ander in staat om te oordeelen over omvang en beteekenis der misstanden, die ons fiskaal kadaster met zich brengt, toegeven aan de onbaatzuchtige begeerte, aan de moreele, de psychische behoefte om op hervorming aan te dringen. Daarmede is het optreden onzer Vereeniging gerechtvaardigd zoowel in algemeenen zin als in de strekking van dit schrijven. Het recht moet in overeenstemming zijn met het volksbewustzijn ons streven is het daarom, het vertrouwen dat de eigenaar stelt in ons kadaster, niet te ondermijnen wij spreken slechts fluisterend, maar toch zoo luid dat het ook kan worden gehoord door hen, die geroepen zijn hervormingen in te voeren maar er een feitelijken grondslag aan te geven door bij de begonnen vernieuwing het ka daster zoodanig in te richten, dat het vertrouwen verdient. Wie echter het kadaster wil verbeteren in het belang van de rechts zekerheid van den grondeigendom en het tevens onnoodig acht tot grondslag te nemen de eigendomsgrens, omdat deze alleen contra dictoir door de eigenaars kan vastgesteld worden, hinkt op twee tegenstrijdige gedachten. „Moeilijkheden vooral van technischen aard moeten nog tot op lossing gebracht worden." (Mem. v Antw. Ie Kamer.) Bestaan er wellicht nog andere technische moeilijkheden tegen invoering van een kadaster met bewijskracht dan de reeds besprokene, d. w. z. moeilijkheden van overwegenden aard, moeilijkheden, welker oplossingen nog niet door de vakorganen hier te lande en elders ter algemeene kennis zijn gebracht? Dit zouden dan moeilijkheden van specifiek Nederlandsch karakter moeten zijn, daar men ze in het Buitenland niet kent. Wij bekennen met alle bescheidenheid: wij kennen ze niet. Mochten een of meer Uwer leden gelukkiger zijn, dan houden wij ons voor inlichtingen aanbevolen. Ten slotte. Door invoering van een rechtsgeldig kadaster zal een hoogere eisch gesteld worden aan de contróle door de ingenieurs verificateur. Wel zal de verificatie hoofdzakelijk binnenskamers kunnen geschieden, doch met de overeenstemming der cijfers alléén mogen zij niet tevreden zijn; in zoover de mogelijkheid van knoeierij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1898 | | pagina 51