5 met het boven besprokene, werd mijne aandacht getrokken door een artikel in het Weekblad voor Notarisambt- en Registratie d.d. 29 Augustus, n°. 14-44 van de hand des heeren F. Gordon; het betreft „den rechtstoestand der ambtenaren". In de meening dat dit blad niet in ieders handen kwam heb ik uit het gemelde artikel een en ander overgenomen wat ik in be- knopten vorm hier even wil meaedeelen. Dat de rechtstoestand der ambtenaren, zegt de heer Gordon, dringend eischt bij de Wet geregeld te worden is een punt, dat reeds vele jaren de aandacht trok. In 1896 werd in de algemeene vergadering van ambtenaren der Registratie en Domeinen over dit onderwerp een praeadvies uitgebracht door de heeren Loeff en de Lange, waarbij de heer Abbing eene goed geslaagde vertaling voegde van de Duitsche Wet van 31 Maart 1873. Door de Juristen-Vereeniging werd aan het verzoek door boven genoemde heeren en vereeniging gedaan, om medewerking tot ver krijging van eene dergelijke regeling voor ons land, spoedig gevolg gegeven. In hare vergadering te Zwolle gehouden op 30 Augustus 1897 werd „de verhouding van den staat tot zijne ambtenaren" aan de orde gesteld. De praeadviseurs Mrs. Krabbe en E, Fokker zouden "behandelen de drieledige vraag: 1. Welke is de aard der rechtsverhouding van den Staat tot zijne ambtenaren 2. Moet zij wettelijk worden geregeld? 3. En zoo ja, hoe in hoofdzaak? De arbeid door beide heeren hiervoor geleverd, vormde een voor treffelijk uitgangspunt voor de behandeling van het 9-tal vragen, die aan stemming zouden worden onderworpen. Ik heb die vragen niet allen overgenomen't was mij meer te doen om het betoog van den heer Gordon en ik verwijs, belang stellenden naar het genoemde nummer van het weekblad. De heer G. is het met de inleiders eensen wie zou dat niet? dat de onderlinge verhouding van Staat en ambtenaren is van publiekrechtelijken aard, dat de ambtenaar op het oogenblik niet voldoende tegen willekeurige behandeling van de zijde der Regeering is beschermd en zelfs eene bepaalde overeenkomst, vóór de aan-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1898 | | pagina 5