68 behulp van reeds bestaande vaste punten (huizen, torens, bruggen, enz.), in afwachting van het tot stand komen der driehoeksmeting van lagere orde, waaraan deze palen verbonden moeten worden. De kadasterpalen zouden bij voorkeur op publieke wegen en dijken moeten geplaatst worden in overleg met de betrokken besturen; was plaatsing op particulier eigendom noodzakelijk, dan zou met den eigenaar gecontracteerd moeten worden; onderling zouden ze polygoon- trekken moeten vormen, waarvan de hoeken en lengten successieve lijk gemeten worden volgens vast te stellen voorschriften. 2e. bij overdracht van zakelijke rechten waarbij gedeelten van kadastrale perceelen betrokken zijn, de nieuwe grenzen te verzekeren en vast te stellen op nagenoeg dezelfde wijze als de Staat doet bij het vaststellen van de grenzen zijner eigendommen langs rivieren (oeverconstateeringen.) Het is niet meer dan billijk dat ieder eigenaar of zakelijk-recht- hebbende dezelfde middelen heeft om zijne grenzen te verzekeren als de Staat; vooral op het platteland, waar de grenzen onbewaakt liggen en de eigenaar dikwijls veraf woont, zullen partijen gretig gebruik maken van de gelegenheid om bewijskracht te geven aan de meting, door bij onderhandsch geschrift de vaste punten en meet- getallen te erkennen (art. 1912 B. W.) Acht de eigenaar zijne grenzen voldoende verzekerd, zooals in steden meestal het geval is, waar muren of schuttingen de afschei dingen vormen, of zijn er andere redenen, waarom hij de meting van den landmeter niet als juist wil erkennen, welnu, niemand dwingt hem er toe; alleen zou de landmeter verplicht zijn op het veldwerk te vermelden, waarom de onderteekening niet heeft plaats gehad. De grenzen, welke op deze wijze bewijskracht hadden verkregen, zouden met roode lijnen op de kaart moeten worden afgebeeld. Overschrijving in de openbare registers van het onderhandsch geschrift, waarbij partijen de juistheid der meting erkennen, zou m. i. niet noodig zijn, daar de levering van het onroerend goed reeds door de overschrijving der akte heeft plaats gehad. Deze geschriften zouden kunnen worden vrijgesteld van zegel- en registratierechten; het oorspronkelijk stuk zou in het archief van den hypotheek bewaarder kunnen worden gedeponeerd, terwijl afdrukken op licht druk papier aan partijen werden uitgereikt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1898 | | pagina 70