78 Bij verdeeling of verkaveling van terreinen zijn de omstandigheden geheel anders. Hierbij worden den landmeters van het kadaster veelal diensten ge vraagd, die niet onder de gewone techniek van het kadaster kunnen gerekend worden. Dikwijls hangt de exploitatie van een bouwterrein, zijne waarde en ook het toekomstig aanzien eener stadswijk zeer nauw samen met het inzicht van den landmeter. Hij was tot dusverre meermalen de raadsman, de technische adviseur voor de indeeling van het terrein. De vraag is nu, is de landmeter verplicht die diensten, b.v. het projecteeren van een plan tot verdeeling, of het overbrengen daarvan op het terrein, te bewijzen? Zoo ja, behoort dit dan om niet te geschieden, of mag daarvoor belooning gerekend worden In het eerste gevalheeft het publiek het recht de hulp van een bepaalden landmeter te vragen, of moet het zich en zijne belangen schikken naar de aanwijzing van den ingenieur-verificateur Indien afzonderlijke belooning gerekend mag worden, behoort deze dan onder het gewone loon ten bate van de algemeene kas, dus bij surplus ten bate van den Staat, of mag de landmeter de vruchten van zijn arbeid en van zijn intellect ten eigen nutte aanwenden, b.v. door „vergunning" te vragen tot assistentie bij het exploiteeren van bouw terrein Hetzelfde geldt ten aanzien van de verdeeling van perceelen bij publieke veiling. Daar hier de kadastrale toepassing in den regel slechts volgt na toewijzing der perceelen, wanneer alsdan blijkt dat kadastrale num mers moeten worden gesplitst, is voor dit deel van het particuliere werk de aanwijzing van een kadaster-ambtenaar niet noodzakelijk, maar kan ook en dit gebeurt vaak de verdeeling door een ander, hetzij bouwkundige of deskundige in terrein-exploitatie ge schieden. Wordt in deze echter onze hulp ingeroepen, dan stelt men er vaak prijs op ons oordeel te vernemen over de door partijen meest wensche- lijk geachte indeeling, of wel men laat deze geheel over aan den aangewezen ambtenaar.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1898 | | pagina 84