103 nemingen aan getymeters in de laatste jaren volbracht, en van de daaruit afgeleide uitkomsten, en de heer Preston (Noord-Amerika) wees op de wenschelijkheid van eene herhaling der voor ruim anderhalve eeuw vol brachte graadmeting in Peru. Eene commissie, bestaande uit de heeren Bassot (Frankrijk) Preston (Noord-Amerika) en Sagast a (Spanje), werd verzocht na te gaan hoe die wensch het best kon worden verwezenlijkt. In de vijfde zitting werd verslag uitgebracht dcor de commissie belast met het onderzoek van de voorstellen tot het verrichten van waarnemingen ter bepaling van de beweging van de aardas, op kosten der internationale vereeniging. Dit verslag bevatte een achttal voorstellen, welke door de vergadering eenstemmig werden aangenomen. Deze voorstellen zijn in hoofdzaak de volgende. Te beginnen met 1899 zullen gedurende 5 jaren waarnemingen voor dat doel worden volbracht in 6 stations onder de parallel van 39° 8'; vier van deze stations, Mizoesawa in Japan, San Pietro in Sicilië, Gaithers- burg in het oosten en Ukiah in het westen van de Vereenigde Staten worden geheel ingericht en bekostigd door de internationale vereeniging voor aardmeting, terwijl twee, Cincinnatie in Noord-Amerika en Tschardjoei aan de Amoer-dara (Oxus) in hoofdzaak door de sterrenwacht te Cincinnati en door de Russische regeering zullen worden bekostigd, en alleen eene subsidie van de vereeniging zullen ontvangen. Men zal aldaar de waar nemingen verrichten volgens de Talcottmethode met instrumenten voor het gewone zien ingericht; photographische kijkers zullen niet worden gebruikt. De geheele onderneming staat onder de leiding en verantwoordelijkheid van den directeur van het centraalbureau. Daar het van veel belang is dat de veranderingen van de poolshoogte worden bepaald in een groot aantal stations, die natuurlijk niet door de vereeniging kunnen bekostigd worden, zal het centraalbureau aan al de sterrenwachten, die zij daarvoor geschikt acht, de uitnoodiging zenden om de hiervoor noodige waarnemingen te verrichten; het geheel aan die sterren wachten overlatende welke handelwijze en welke instrumenten zij daartoe wenschten te gebruiken. Na verloop van vijf jaar zal de algemeene vergadering beslissen of er aanleiding is de waarnemingen verder voort te zetten. In deze zelfde zitting werd het verslag uitgebracht van de financiëele commissie. Het bleek hieruit dat de vereeniging, wat hare geldmiddelen betreft, in een zeer gunstigen toestand verkeert; de vereeniging nam toch bij den aanvang der nieuwe conventie op 1 Januari 1897 het batig saldo van omstreeks 18,000 francs over, hetgeen bij het einde van de vorige conventie op 31 December 1896 was overbleven, en ontving daarbij ge durende de beide jaren 1897 en 1898 de bijdragen, waartoe de verschil lende staten zich verbonden hebben, jaarlijks omstreeks 80,000 francs

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 103