115 bekende „toren van Babel". Nu was echter ook het einde van het Babylonische rijk nabij; het door de weelde bandeloos ge worden volk ontzenuwde meer en meer, en reeds 25 jaren na den dood van dezen vorst werd het rijk door den Perzischen koning Cyrus vernietigd; toen Babel in opstand kwam werden de muren der hoofdstad door Darius I geslecht en Babyion werd onder den naam van „Babirus" eene perzische provincie. Nadat het onder de heerschappij van Alexander den Groote gekomen was, werd het aan Seleucis I toegewezen. De Parthen ontnamen Babylon in 140 v. C. aan de Syrische beheerschers en moesten het op hunne beurt weer aan de Romeinen afstaan. Nadat Moha- meds opvolgers in 650 aan het rijk der Sassaniden een einde gemaakt hadden, werd Babylon met Bagdad als hoofdplaats de zetel der kalifen. Sedert 1638 is het onder Turksche heerschappij gekomen. De vruchten van eene 4000 jarige vlijt gingen helaas geheel verloren door de nalatigheid der turksche regeering en de luiheid der bewoners, het laten vervallen der kanalen ontnam aan het land de vruchtbaarheid, en waar vroeger trotsche steden als Babel en Ninivé lagen, staan thans armzalige dorpen of hier en daar verspreide bedouinententen. Achtereenvolgens in verschillende hoofdstukken behandelt de Heer Eiffler de politieke-, godsdienstige- en sociale aangelegen heden der Assyriers en Babyloniers, hun godsdienst en taal, de door hen gebruikte werktuigen, hunne bouwwerken, hun handel en verkeer, en de Babylonische weelde die in de oudheid spreek woordelijk was. Al deze onderwerpen, hoezeer alleszins lezenswaard zullen wij niet nader behandelen, daar het ons in de eerste plaats te doen is om meer speciaal de mathematische ontwikkeling der oude Babyloniers nategaan. Een enkel woord echter over hun schrift. Het schrift van de oude volken van Euphraat en Tigris had veel overeenkomst met de Egyptische hyroglyphen en het Chi- neesche schrift, met dit verschil, dat, waar als gevolg van het schrijven op dierenhuiden bij de Egyptenaren steeds „ronde" teekens werden gebruikt, de bewoners van Assyrie en Babylonie het hoekige wigvormige zoogenaamde „Keilschrift" gebruikten, een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 119