117 verschillende Stamgoden moesten plaatsmaken voor de door allen erkende Godheid, ging het bezit in vollen eigendom over, welk eigendom nogtans schatplichtig bleef aan den tempel, de eigenaar kreeg er echter de volle beschikking over, hij mocht den grond verkoopen, uitleenen, verpanden. Op deze wijze ontstonden langzamerhand verschillende dorpen (nederzettingen). Wij moeten ons zulk een dorp niet voorstellen als eene nauwe aaneenschakeling van huizen. De vroegere zwerveling, gewoon aan licht en lucht, bouwde steeds zijn huis te midden van een grooten tuin of een groot stuk land, van daar dat de oud Babylonische nederzettingen veelal zulk eenen enormen omvang hadden. Over het algemeen was de grond oorspronkelijk in groote per- ceelen verdeeld, die later door erfenissen, huwelijken, enz. meer verdeeld werden, steeds bleef echter het streven bestaan zeer groote perceelen in eene familie te behouden. Het gezamelijk aan eenen stam behoorende land, vormde het gebied waarover het Stamhoofd heerschte. Bij de aanvankelijk kleine nederzettingen waren deze gescheiden door groote vrije landstreken, die eene schuilplaats boden aan allerlei rooversvolken. Toen later de koninklijke macht grooter werd, waarvan het meer en meer terugdringen der zwervende stammen het gevolg was, werden grootere landstreken voor den akkerbouw geschikt gemaakt, die door den vorst in bezit werden genomen, welke gronden hij op zijne beurt weder aan verdienstelijke ambtenaren afstond. Eigendomsovergang had plaats door eene handeling onder de levenden (koop) of ten gevolge overlijden. Van iederen koop werd door een rechterlijk ambtenaar een koopbrief in duplo of triplo opgemaakt in tegenwoordigheid van partijen en verschillende getuigen. Ieder der partijen kreeg een exemplaar terwijl een derde afschrift onder de gerechtelijke acten bewaard bleef. Gaan wij thans over tot de mathematische ontwikkeling der Assyriers en Babyloniers. Evenals wij in het „papyrus Rhind" de mathematische ontwik-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 121