122 Personen die de metingen uitvoerden „mandi-di-di" geheeten worden dikwijls in oude geschriften vermeld. De toenmalige landmeters waren hoogstwaarschijnlijk personen in dienst van den tempel, hetgeen men uit hunnen ambtstitel (Amilu) heeft moeten afleiden. Aan de voorwaarde voor een verzekerd grondbezit, het aan wezig zijn van grensteekenen was in Babylonie voldaan, blijkens gevondene grenssteenen moeten de eigendommen afgepaald zijn geweest. De methoden van opmeting waren zeer eenvoudig, immers slechts de omtrek werd gemeten, de oppervlakte daarna bepaald door het produkt te nemen van de halve som der overstaande zijden. Ook werd de grootte somtijds bepaald naar de hoeveel heid vruchten die een stuk land opbracht. Na gedane opmeting en berekening van een grondstuk, werd daarvan eene oorkonde „soort meetbrief" opgemaakt, bevattende naam van kooper en verkooper, afmetingen en berekening van het perceel, en eene aanduiding van belendingen, als gelegen aan straten, kanalen, openbare gebouwen, enz. Bovendien werden nauwkeurig de orienteeringsrichtingen der grenzen aangegeven. Dat er ook wel kaarten werden gemaakt bewijst het fragment van een stadsplan van Babyion en eene kaart van het Goudea standbeeld. Met vorengenoemden meetbrief vervoegde de landmeter zich bij een rechterlijk ambtenaar (onzen notaris), die dan op grond van dat stuk en de uitdrukkelijke wilsverklaring van partijen de acte opmaakte die door den ambtenaar en partijen werd onderteekend. Geschiedde de meting vóór opmaking van het contract, dan was de opgegeven inhoud voor beide partijen verbindend, en had wettelijke bewijskracht, had de meting daarentegen eerst later plaats, dan kon het verschil in maat op partijen verhaald worden. Steeds echter moest meting en öpmaking van eene oorkonde plaats hebben, om de koop rechtsgeldig te maken; hetzelfde gold voor splitsingen bij vestiging van hypotheek. Waren de gegevens van den landmeter noodig voor de bepaling van den koopprijs, ook bij voorkomende grensprocessen werd steeds gebruik gemaakt van vroegere oorkonden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 126