132 Omtrent de schadeloosstelling, waarop hetzij de houder, hetzij de eigenaar recht mocht hebben, gelden te regelen voor het geval van de opvordering van eigendom voorgeschreven. Art. 50. De eigenaar heeft het vrij genot van de ruimte boven zijn grond, tot zoover als hij zijne heerschappij daarover kan uitstrekken en voor zoover de bevoegdheid daartoe niet door wet of verordening beperkt is. Art. 57. Onverminderd het in artikel 59 bepaalde omtrent openbare wateren, is de eigenaar van den grond eigenaar van het water, dat op den grond staat of daarover stroomt. Deze regel geldt ook dan, als het water afkomstig is van eene rivier, die buiten hare oevers getreden is of eene nieuwe bedding gemaakt heeft. Art. 58. De tusschen twee erven gelegen, met niet-openbare wateren bedekte, gronden worden geacht tusschen de beide erven verdeeld te zijn naar eene lijn, getrokken door het midden van het water. Art. 59. De eigendom van openbare rivieren, meeren en andere wateren brengt met zich den eigendom van den bodem, waarover het water stroomt of waarop het staat. Art. CO. Indien zulk eene rivier eene nieuwe bedding maakt, gaat het recht op den door het water ingenomen grond voor den eigenaar verloren. De Staat is verplicht hem schadeloos te stellenhet bedrag zal echter niet hooger zijn dan de waarde der verlaten bedding. Art. 61. Eene tijdelijke overstrooming of eene zoodanige, die het ver dronken land niet inlijft bij het openbare water, doet den eigenaar zijn eigendom niet verliezen. Art. 02. Eilanden en platen, in de zee of in openbare rivieren, meeren en andere wateren ontstaan, behooren den Staat. Art. 63. Eigendom wordt op geene andere wijzen verkregen dan op die, welke bij de wet uitdrukkelijk of stilzwijgend als wijzen van eigen- domsverkrijging zijn erkend. Art. 79. De aanspoelingen of aanwassen, onder welken naam ook bekend, aan de oevers van de zee of van openbare rivieren, meeren en andere wateren behooren den eigenaar van den grond, waaraan de aanwas plaats heeft. Dit geldt ook dan, als de grond aan de waterzijde eene door eenig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 136