135 sluitend met dat doel opgemaakte notarieele akte, houdende verklaring van den eigenaar, dat hij den eigendom op den verkrijger overdraagt, en van dezen, dat hij den eigendom aanneemt. Voorbehoud van zakelijke rechten, opschortende of ontbindende voor waarden en andere bedingen, de eigendomsoverdracht betreffende, moeten in de akte omschreven zijn; bij gebreke daarvan geldt de overdracht voor onbeperkt. De overdracht werkt niet, zoolang de akte niet in de openbare registers is overgeschreven; overigens wordt de haar toekomende werking, met eer biediging van de rechten, door derden in den tusschentijd door eene overschrijving verkregen, beoordeeld naar de omstandigheden van het oogenblik, waarop zij is verleden. Beide partijen zijn gelijkelijk gerechtigd de akte te doen overschrijven. Indien de akte afkomstig is van iemand, die ten tijde van het verlijden geen eigenaar was, doch later den eigendom verkreeg, werkt de overdracht van het oogenblik dier verkrijging, indien de akte toen reeds overge schreven was, en anders van het oogenblik der overschrijving. Art 101. Indien eene overdracht lijdt aan volstrekte nietigheid, werkt deze nietigheid ook tegen hen, die onder bijzonderen titel eenig recht op de zaak afleiden van dengene, aan wien zij was overgedragen. Art. 102. Indien de overdracht verricht is door een minderjarige of onder curateele gestelde, werkt de nietigheid, zoo zij wordt ingeroepen, ook tegen hen, die onder bijzonderen titel eenig recht op de zaak afleiden van dengene, aan wien zij was overgedragen. Art. 103. In alle andere gevallen, waarin de nietigheid slechts door bepaalde personen kan worden ingeroepen, is de overdracht, tenzij voor eenig bijzonder geval anders is bepaald, vernietigbaar in dien zin, dat de nietigheid niet werkt tegen hen, die, vóór de vernietiging, onder bijzonderen titel eenig recht op de zaak verkregen van dengene, aan wien zij was overgedragen. Art. 104. In alle gevallen, waarin hetzij de wet, hetzij de titel, waarop de overdracht steunt, een recht erkent tot herroeping of ontbinding daarvan, werken deze niet tegen hen, die te voren onder bijzonderen titel eenig recht op de zaak verkregen van dengene, aan wien zij was overgedragen. Art. 106. Indien iemand verbonden is tot overdracht van den eigen dom eener bepaalde zaak, is de schuldeischer bevoegd te vorderen, dat hem bij vonnis de eigendom dier zaak worde toegewezen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 139