136 Die bevoegdheid vervalt, indien vóór of gedurende het geding de schul denaar, in het belang zijner schuldeischers, het recht om over de zaak te beschikken verliest. Wanneer het eene onroerende zaak betreft, is ten aanzien van het vonnis de bepaling van hét derde lid van artikel 100 toepasselijk. Art. 107. Afstand van eigendom van eene onroerende zaak geschiedt door eene daartoe strekkende verklaring, bij eene uitsluitend met dat doel opgemaakte notarieele akte gedaan. De bepalingen van het derde lid van artikel 100 en van de artikelen 100104 zijn toepasselijk. Na de overschrijving wordt de Staat eigenaar. Art. 108. De eigenaar heeft het recht om zijne zaak van eiken houder op te vorderen. Indien de houder, die recht heelt op vrijwaring, zijn waarborg in het geding brengt, heeft dit de gevolgen omschreven in de artikelen 70 en 71 B. R. Art. 109. De houder is houder te kwader trouw, indien hij bij het verkrijgen der zaak wist of had moeten weten, dat zij hem niet toekwam, of dat de persoon, die haar in zijne macht stelde, geen recht had om over haar te beschikken. Art. 117. De eigenaar van eene onroerende zaak, betreffende welke eene akte in de openbare registers is overgeschreven, die, hetzij omdat zij overeenkomstig de artikelen 101 of 102 nietig is, hetzij uit anderen hoofde geen rechtsgevolg kan hebben, heeft tegen dengene, die zoo de akte geldig was, daaruit een recht verkregen zou hebben, of op wien dit zou zijn overgegaan, eene rechtsvordering om het niet-bestaan daarvan te doen uitspreken. Art. 118. Hij, die te goeder trouw het bezit eener onroerende zaak ver kreeg krachtens eenige wijze van eigendomsovergang onder bijzonderen titel, kan haar, ook indien zijn voorganger geen eigenaar was, van eiken houder opvorderen, behalve van den eigenaar zeiven en van dengene, die haar insgelijks krachtens zoodanige wijze van eigendomsovergang te goeder trouw bezit. Het bestaan der goeder trouw wordt beoordeeld overeenkomstig arti kel 89. De bepalingen van de artikelen 108 115 zijn op deze rechtsvordering toepasselijk.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 140