142 Art. 327. Hypotheek kan verleend worden ten behoeve van houders van aandeelen op naam of aan toonder in eene geldleening. In zoodanig geval moet zij gesteld worden ten name van één of meer bepaalde personen, die deze houders vertegenwoordigen. Voor zoover die bevoegdheid dier vertegenwoordigers niet bij de akte beperkt is, zijn zij tegenover den eigenaar, den schuldenaar en andere derden bevoegd tot alles waartoe zij bevoegd zouden zijn, indien zij zeiven de schuldeischers waren. Art. 328. Hypotheek kan niet verleend worden tot zekerheid van andere dan de in het voorgaand artikel vermelde aan toonder luidende verbin tenissen. Art. 329. Hypotheek ontstaat door verleening. Behoudens het geval, voorzien bij het tweede lid van artikel 100, ge schiedt verleening bij eene notarieele akte, waarin, behalve de hypotheek- verleening, alleen de hoofdverbintenis mag worden opgenomen. De bepalingen van de laatste vier leden van artikel 100, alsmede die van de artikelen 101104 en 106 zijn toepasselijk. Art. 340. De werking der hypotheek duurt niet langer dan tien jaren, tenzij de overschrijving der akte vóór het verstrijken van dien termijn vernieuwd is. De aanvraag tot vernieuwing, vóór dien tijd gedaan, verzekert den schuld- eischer het behoud van den rang en de rechten, door de oorspronkelijke overschrijving verkregen. Indien de aanvraag later geschiedt, wordt de rang der hypotheek bepaald door het tijdstip der nieuwe overschrijving. De bepalingen van dit artikel zijn ook op de vernieuwde overschrijving toepasselijk. Art. 347. Zakelijke rechten, na de overschrijving der hypotheek-akte op de verbonden zaak ontstaan, gelden niet ten nadeele van den schuld- eischer, tenzij deze daartoe zijne medewerking of uitdrukkelijke toestemming gegeven heeft. De schuldeischer heeft de bevoegdheid de zaak als vrij van die rechten uit te winnen. Maakt hij van deze bevoegdheid gebruik, dan heeft degene, wien het te niet gegane recht toekwam, tegen den eigenaar eene aanspraak op schadevergoeding, die bevoorrecht is op de opbrengst der uitgewonnen zaak en rang neemt onmiddellijk na de aan het ontstaan van het recht voorafgaande hypotheek.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 146