154 De vroedschap van een door hare wateren bespoelde stad ziet niet ongaarne haar den inhoud van riolen en andere ongerechtig heden, naar andere gewesten meevoerende man der hygiëne wantrouwt haar als een overbrengster van ziekte en verderf. De Rotterdamsche koopman beschouwt haar als de waterweg, die zijn vaderstad groot maakte en zijn Amsterdamsche collega, minder opgetogen, zal ons zeggen dat zij deel uitmaakt van „de Keulsche Vaart". En wij Laat mij voor de verklaring van mijn standpunt beginnen met de mededeeling dat mij de omstandigheden noodzaakten, aan de rivieren meer dan gewone aandacht te schenken, dat mijne werk zaamheden mij in de gelegenheid stelden, de werking van enkele bepalingen van ons burgerlijk recht, praktisch, tot in details waar te nemen. Uit den aard der zaak strekken die bemoeiingen zich alleen uit over een deel der Rijntakken die ons land doorstroomen en waar nu dit opstel wordt voorafgegaan van een zeer beknopt stukje riviergeschiedenis, mogen uit dien hoofde, de boven- en de mid denloop daarbij onbesproken blijven en kunnen we ons bepalen tot den benedenloop. Het is een bekend verschijnsel, dat een rivier, die geheel aan haar lot wordt overgelaten, voortdurend van vorm verandert. Bij hoogen waterstand kiest het water zich soms een baan, zijwaarts van zijn vorigen loop, het vormt zich een nieuwe bedding, om daarvoor de oude geheel vaarwel te zeggen, of wel beide onder zijne heerschappij te houden. Ook bij gewonen waterstand hebben in de eenmaal aangenomen bedding gestadig vormveranderingen plaats. Oneffenheden in den bodem, versmallingen, verbreedingen en kronkelingen van het bed stuiten telkens het water in zijn regelmatige beweging, het wordt door die tegenstanden op nieuwe banen gestuwd, doch niet zonder dat het ook zijn invloed laat gevoelen aan alles wat zijn loop belemmert. Waar ergens in de bedding zich een bocht bevindt, wordt de holle oever steeds verder uitgehold. Het zijwaarts afgestuwde water richt zich, verder stroomafwaarts, tegen den overgelegen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 158