159 Enkele bestaande gebouwen of beplantingen mochten, als ze voor de goede gesteldheid der rivieren hinderlijk werden geoor deeld, door of op last van de Commissie van Superintendence worden geamoveerd. Kribben of werken, door de Commissie voor de goede gesteld heid der rivieren noodig geoordeeld, moesten door den wettigen eigenaar van het oeverland te zijnen koste worden aangelegd of, als deze weigerde, ten koste van den Lande gemaakt worden. Volgens art. 11 werden: „Alle wetten, publicatien, bepalingen of usantien of gedeelten van dien, welke met deze bepalingen strijdig zijn" gehouden voor vernietigd. We treden dus hier wederom een nieuw tijdperk binnen, wat, het moet erkend worden, geopend wordt met een wet die althans ten opzichte van het rivierbeheer aan duidelijkheid niets te wen- schen overlaat. Maar deze bepalingen, hoe fraai ze ook waren, bestonden in de eerste helft dezer eeuw uitsluitend op het papier. De uitvoering der wet was heel wat minder beslist dan de wet zelf en zoodoende had zij, in de eerstvolgende 50 jaren, niet het resultaat wat er, in het belang van de rivier en de veiligheid der oeverbewoners, van verwacht mocht worden. Toch mogen we deswegen niemand hard vallen. In de tijden die volgden op het korte bewind van den Raadpensionaris Rutger Jan Schimmelpenninck, door wien de wet geteekend is, hadden onze grootvaders en overgrootvaders te zeer met ernstige moeilijk heden, zoowel van politieken als van finantieelen aard te kampen, om zich met bijzaken erg druk te maken. De herhaalde bestuurswisselingen lieten hun weinig tijd tot rustig denken. Ook mogen we 't hun niet euvel duiden, dat ze in die benarde tijden niet de middelen vonden om de kosten, welke een behoorlijke uitvoering der aangehaalde wet tengevolge moest hebben, uit 's Lands kas te betalen. Tegen het midden van onze eeuw werd de drang, door de behoeften van het moderne verkeersleven uitgeoefend, te sterk om langer werkeloos te blijven. In 1849 had de eerste internationale Rijnbevaring plaats en met dezen officieelen verkenningstocht begint het werken en streven van onzen Waterstaat, 't welk tot resultaat heeft gehad, dat onze rivieren, van vaarwaters waarover slechts

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1899 | | pagina 163